Zeytinli Sarımsaklı Ekşi Maya Ekmeği

Zeytinli Sarımsaklı Ekşi Maya Ekmeği

Ekşi maya hamurumu bu sefer biraz fazla tuttum ve değişik bir ekmek yapmaya karar verdim. Zeytinli sarımsaklı ve kekikli yapıverdim. Hem çok lezzetli hem de mis kokulu bir ekmek ortaya çıktı.

Tarifine geçmeden önce ekşi maya hamurunu nasıl hazırlamanız gerektiğini anlatan tarifime tıklayın lütfen.

Ekşi Maya Ekmeği

Sonrasındaki malzeme ve hazırlanışı aşağıda belirttiğim gibidir;

Malzemeler

 • Yukarıdaki tarife göre hazırlanmış ekşi maya hamuru
 • 1 çay bardağı kadar çekirdeği çıkarılmış ve doğranmış siyah zeytin
 • 1 yemek kaşığı kadar ezilmiş sarımsak
 • 1 yemek kaşığı kadar kuru kekik

Hazırlanışı

 1. Öncelikle hazır olan ekşi mayalı hamurunu tezgah üzerinde elinizle açın. İlk önce ezilmiş sarımsağı hamurun üzerine ve her tarafına gelecek şekilde elinizle sürün.
 2. Daha sonra hamuru zarf şeklinde katlayıp ters çevirin ve tekrar elinizle açın. Bu sefer de zeytinleri üzerine koyup dağıtın.
 3. Tekrar zarf şeklinde katlayıp ters çevirin ve yine elinizle açın. Bu sefer de kuru kekiği elinizle serpiştirin. Tekrar zarf şeklinde katlayıp ters çevirin.
 4. Fırını 300 dereceye ayarlayın ve içine bir fırın tepsisi ya da bir kap içerisinde su koyun. Bu arada ekmek tepsi de pişecekse eğer tepsi de ısınmalı.
 5. Bu sefer yuvarlak somun şekline getirin ve yağlı kağıtla kaplanmış ve hafifçe yağlanmış olan kilitli küçük kek kalıbına koyun. Üzerine un serpip kesikler atın.
 6. Isınan fırına ekmeklerinizi koyun ve ısıyı 240 dereceye düşürüp 10 dakika, sonrasında 200 dereceye düşürüp 15 dakika kontrollü olarak pişirin.
 7. Eğer dışı hemen kızardıysa içinin pişmesi için ısıyı 150 dereceye kadar düşürün. Toplamda 30-40 dakikada ekmeğin pişmiş olması gerekiyor.
 8. Ekmeğinizi piştikten sonra hemen kesmeyin, ilk sıcaklığı çıktıktan sonra bir beze sararak soğutun. Sonrasın da çok ince dilimler halinde keserek tüketmelisiniz.

 

Bir Yorum Yaz