Zencefilli Limon Marmelatı

Zencefilli Limon Marmelatı

Zencefilin o mis kokusu ve limonun tadı birleşince harika bir lezzet ortaya çıktı. Mayhoş tatları çok sevdiğim doğrudur. Bu yüzden ilk kez denediğim zencefilli limon marmelatı harika oldu. Tabi siz uygularken zencefil tadı baskın olsun isterseniz miktarını biraz daha arttırabilirsiniz.

Sağlığımız için de limon ve zencefilin ne kadar büyük faydaları olduğunu unutmamalıyız. Bu yüzden de kış için mutlaka bu marmelatı dolabımızda bulunduralım.

Ayrıca; zencefilli limon marmelatını keklerde pastalarda ve hatta turtalarda keyifle kullanabilirsiniz. Ben harika bir milföy tart yaptım mesela.. Tarifi için burayı tıklayabilirsiniz..

Tarifimize geçebiliriz;

Malzemeler

 • 6 adet (mümkünse kalın kabuklu ve organik) limon
 • 5-6 santim kadar zencefil (Yaklaşık fotoğrafta görünen kadar)
 • 1 kilo toz şeker

Hazırlanışı

 1. Limonları iyice yıkayın. Daha sonra alt ve üstteki çıkıntılarını keserek ayırın. Rendenin ince tarafı ile limon kabuğunun sarı kısmını rendeleyin.
 2. Sonrasında limonu dörde bölüp zedelemeden içindeki meyve kısmını çay kaşığı yardımıyla çıkarın. Çıkardığınız meyve kısmının dışındaki zarları soyup çekirdeklerini de çıkarıp blender içerisine koyun.
 3. Limon kabuklarının iç yüzeyinde kalan beyaz yumuşak kısmı da ayırıp attıktan sonra küp şeklinde doğrayın. Doğranmış limon kabuklarını bir miktar suyla bir taşım kadar kaynatın ve süzün.
 4. Süzdükten sonra hiç vakit geçirmeden hemen soğuk suyun içine koyun. Limon kabuklarının acısının çıkması için bu işlemi 3 kez tekrarlamalısınız.
 5. Zencefilin de kabuğunu soyup rendeleyin ve kenarda bekletin. Blender da bekleyen limon içlerine acısı çıkmış limon kabuklarını da ekleyin ve marmelat kıvamına gelene kadar çevirin.
 6. Daha sonra blender dan reçel tenceresine alıp üzerine toz şekeri koyun kaynatın. Kaynamaya başladıktan sonra rendelediğiniz zencefili de ekleyip ve ocağı kısık olarak kaynatmaya devam edin.
 7. Yaklaşık 30 dakika kaynadıktan sonra reçelin kıvamını kontrol etmelisiniz. Marmelat kıvamını alınca ocağı kapatıp oda sıcaklığında soğumasını bekleyin ve kavanozlara doldurup buzdolabında muhafaza edin.

PÜF NOKTALARI

 • Marmelatın kıvamını kontrol etmek için; önceden soğutulmuş porselen bir tabağa kaşığın ucuyla marmelattan damlatıp biraz bekledikten sonra tabağı yan çevirerek akışkanlığına bakın. Eğer su gibi akıyorsa pişirmeye devam edin, kıvam almışsa ve yavaş akıyorsa marmelat hazır demektir.
 • Bu arada rendelediğiniz limon kabuklarını buzdolabı poşetine alıp kek ve kurabiyelerde kullanmak üzere buzdolabınız da muhafaza edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz