Open eggs

Yumurta Kabuklarını Sakın Atmayın!

Kahvaltıda veya yiyeceklerde kullandığımız yumurtaların kabuklarını atmadan önce bir daha düşünün. Yumurta kabuklarında yüksek miktarda kalsiyum karbonat bulunur. Mineral yapıları da yemekler haricinde kullanılmalarını bu yüzden sağlar. Güçlü kemikler, sağlam ve sağlıklı saçlar, uzun ömürlü dişler için belli başlı vitaminlerin yanı sıra, kalsiyum alımının ne kadar önemli olduğu su götürmez bir gerçek…
Kalsiyum denince ilk akla gelen gıdaların yanında, faydası çok da bilinmeyen ama gerçek anlamda kalsiyum deposu olan bir madde de yumurta kabuğudur.

Bakın Nerelerde Kullanılmalı;

  • Ufalanmış Yumurta Kabuklarından Gübre

yumurta-kabugunun-inanilmaz-faydalari-53254091jpeg-728x728

Yumurta kabuklarını ufalayıp çiçeklerinizin diplerine dökün. İçerdikleri yoğunlaştırılmış mineraller toprağı daha sağlıklı hale getirir. Toprağa gübre gibi faydalıdır.

  • Beyaz Çamaşırlarınızı Kar Beyaz Yapar

camasir-728x728

Yumurta kabuklarını, tülbentin içine bağlayarak beyaz çamaşırlarınızın içine koyun. Çamaşırlarınız kar gibi bembeyaz olur.

  • Cilt Tahrişlerine, Kaşıntıya Birebir Etkili

deride-k-4-1zar-4-1kl-4-1k-ve-ka-59--4-1nt-4-1-728x728

Bir kabın içine yıkadığınız yumurta kabuklarını koyun. Üstüne elma sirkesi dökün ve birkaç gün bu şekilde bekletin. Kaşınan ciltte ve cilt tahrişlerin de kullanabilirsiniz.

  • İyi Bir Temizleyicidir

tencere-nasil-temizlenir646x340jpg-728x728

Yumurta kabuklarını sabunlu suyla karıştırıp tencere ve tavalarınızı temizliyebilirsiniz. Toksik olmayan bir temizleyicidir.

  • Rafadan Yediğiniz Yumurta Kabuğunun Marifeti

555555555-png-728x728

Rafadan yediğiniz yumurtaların içini yıkayıp, toprak ve tohum atın. Tohumlar filizlendiğinde, başka yere ekmek için yumurta kabuklarını kırıp kabuklarla beraber toprağa ekin. Yumurta kabukları, toprakta parçalanma özelliğine sahiptir.

  • Mutfak Borularının Temizliğinde Katkı Sağlar

36595jpg-728x728

Mutfak lavabonuzdaki süzgecin içine birkaç parça yumurta kabuğu serpiştirin. Yavaş yavaş kırıldığından borularınızı doğal olarak temizleyecektir.

  • Bahçeniz İçin Doğal Bir İlaç

palet-bahcesijpg-728x728

Bahçeniz varsa, bahçedeki kemirici kurtları ve salyangozları uzaklaştırmak için doğal bir ilaçtır. Yumurta kabuklarını kırıp sebzelerinizin çiçeklerinizin içine atın.

  • Cildinize Faydaları Saymakla Bitmiyor

yumurta kabuğu maskesi1

Yüksek orandaki kalsiyum içeriğinden dolayı yumurta kabuğu, cilt üzerinde son derece olumlu özelliklere sahiptir. Yumurta kabuğu ezilip cilt maskesi olarak kullanıldığında cilt rengini açarak beyazlatır. Yumurta kabuğu maskesiyle cilt üzerindeki renk dengesizliklerini giderebilirsiniz.

Cildinizin renk düzensizliğini giderebilmek ve yeniden tazelik kazandırmak için yumurta kabuklarını havanda ezin. Sonrasında yumurta akıyla karıştırın ve yüzünüze sürün. Bu maskeyi 15 -20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

Maske olarak kullanıldığında, ciltteki renk bozuklukları ve lekeler üzerinde olumlu tesirler gösterir. Cilt rengini beyazlatır. Bu özelliğinden dolayı hem kendi başına kullanılabilir, hem de renk açıcı cilt maskelerinin içine toz olarak eklenebilir.

İşte size cildinizi yeni baştan yapılandıracak bir maske tarifi;

2 çay kaşığı yumurta kabuğu,
2 yemek kaşığı yumurta akı,
2 çay kaşığı yoğurt
4 damla limon suyunu bir kase içinde karıştırarak cildin tamamına sürün. 15 dakika bekletip ılık suyla durulayın ve cilde nemlendirici tatbik edin. Haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Bir de videomuz var!

 

Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın!

 

Bir Yorum Yaz