Taze Naneli Cacık

Taze Naneli Cacık

Eğer klasik cacık dışında değişik bir dokunuş arıyorsanız, taze naneli cacık tarifi tam size göre. Cacık yaz sofralarında daha çok tercih edilse de bence her mevsim rahatlıkla tüketilebilir. Sadece bazen değişiklik olsun amacıyla farklı cacıklar yapmak isteyebiliriz. Bu gibi durumlarda taze nanenin yoğurtla uyumunu ve aromasını düşünerek taze naneli cacık yapabilirsiniz.

NOT: Ev yoğurdunun sağlığımıza olan faydaları, göz ardı edilmeyecek kadar önem arz ediyor. Bu sebeple sağlığınız için ev yoğurdu tüketin!

Fakat yoğurdu hazır gıda olarak değil, günlük sütten evde mayalamak, bakteriler açısından çok faydalı. Çünkü yararlı bakteriler, pastörize sütün işlem görmesinden dolayı kayboluyorlar.

Bu yazımı mutlaka okumalısınız! Sağlığınız İçin Ev Yoğurdu Tüketin!

Malzemeler

 • 2 adet salatalık
 • 2 su
  bardağı süzme yoğurt
 • 1/3 demet taze nane
 • 2 diş sarımsak
 • 1 su bardağı su
 • Zeytinyağı
 • Tuz

Hazırlanışı

 1. Salatalıkları tercih ettiğiniz şekilde kesin ya da rendeleyin (ben minik küpler şeklinde kestim). Sarımsakları havanda tuzla birlikte dövün.
 2. Ardından derin bir kasede süzme yoğurdu, su ve sarımsak püresiyle birlikte çırpma teliyle pürüzsüz olana kadar iyice karıştırın.
 3. Karışıma salatalıkları da ekleyerek karıştırmaya devam edin. En son incecik doğranmış taze naneyi de ekleyin ve karıştırın.
 4. Kaseyi bir süre buzdolabında bekletip serinlemesini sağlayın. Sonra tek kişilik kaselere aktarın ve üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edin.


Taze naneli cacık ve karnıyarık yemeği ne kadar uyumlular değil mi?

O zaman bir de Parça Etli Karnıyarık tarifimi bir deneyin bakalım.

Karnıyarık kıymalı olur dediğinizi duyar gibi oldum ama denemeden sakın kestirip atmayın. Sotelik dana etiyle muhteşem lezzetli bir yemek oldu. Bence yeniliklere açık olmak gerekiyor.

 

Bir Yorum Yaz