Soframızdan Eksik Olmayan 6 Çeşit Zeytinyağlı Yaz Yemeği

Soframızdan Eksik Olmayan 6 Çeşit Zeytinyağlı Yaz Yemeği

Soframızdan eksik olmayan hem doyurucu hem de lezzetinden ödün vermeyen zeytinyağlı tariflerim sizi bekliyor. Yaz mevsiminin en sıcak dönemine girdiğimiz şu günlerde sofralarımızdan eksik etmediğimiz zeytinyağlı yemeklerden 6 tarifi bir araya getirdim.

Mevsim sebzeleri de tezgahlarda yerini aldığına göre çok fazla düşünmeden her güne bir zeytinyağlı sebze planı yapmaya başlasanız iyi olur artık.

1. Zeytinyağlı Taze Fasulye

zeytinyağlı taze fasulye

Zeytinyağlı taze fasulye, mevsim itibarıyla en çok tercih edilen ve en çok aranan tariflerden biridir. Özellikle çalışan bayanlar için çok memnun kalacakları bir tarifle karşınızdayım. Annem soğanı ve domatesi kavurarak pişirmeyi öğretmişti bana. Fakat sonradan öğrendim ki tüm malzemeyi kavurmadan koyup önce yüksek ateşte sonra da kısık ateşte pişirerek çok ama çok daha lezzetli oluyor.  Ayrıca; yemeğiniz pişerken de başka yemekler hazırlamak için vaktiniz kalıyor.

Zeytinyağlı Taze Fasulye Tarifi Burada

2. Zeytinyağlı Barbunya

Zeytinyağlı barbunya yemeği yaz mevsiminde serin serin yenebilen, tadıyla da damağımızı şenlendiren harika bir yemektir. Taze taze alıp tüketme zamanıdır, davranın o zaman..

Zeytinyağlı Barbunya Tarifi Burada

3. Zeytinyağlı Taze Börülce

Mevsimi gelmişken zeytinyağlı taze börülce pişirme vakti de geldi. Aşırı lezzetli zeytinyağlılar sınıfında olan taze börülce tarifimi denemenizi tavsiye ederim. Unutmayın taze börülce kısa bir süreliğine giriyor tezgahlara..

Zeytinyağlı Taze Börülce Tarifi Burada

4. Garnitürlü Zeytinyağlı Enginar

Enginarın sağlığımıza olan faydaları göz ardı edilmeyecek kadar önemli. Kolesterole, sindirim sistemine, karaciğere, bağışıklık sistemine son derece faydalı bir bitki olan enginarı mutlaka bolca tüketmeliyiz. Garnitürle beraber, bolca da soğanla yapılınca “yeme de yanında yat enginarı” oluyor.

Garnitürle beraber, bolca da soğanla yapılınca “yeme de yanında yat enginarı” oluyor.

Garnitür Eşliğinde Zeytinyağlı Enginar Tarifi Burada

5. Zeytinyağlı Bamya

Bamya, içerdiği mineraller, vitaminler ve sağlık için gerekli olan antioksidanlardan dolayı yaz mevsiminde en fazla tüketilmesi gereken bir sebzedir. Şimdi de mis gibi tüketmenin tam zamanı.

Bamya Seçmenin İpuçlarından bahsetmek istiyorum;

Her zaman gevrek ve olgunlaşmamış olan bamyaları tercih edin.
Küçük bamyalar daha yumuşak ve lezzetlidir.
Büyük bamyalardan kaçının ve koyu yeşil renkli olanlarını tercih edin.
Fazla olgunlaşmış bamyalarda kaçınmanız gereken kesikler veya lekeler vardır.
Bamyayı buzdolabında 2 gün boyunca saklayabilirsiniz, bu süreden sonra besin değerleri azalmaya başlar.

Zeytinyağlı Bamya Tarifi Burada

6. Zeytinyağlı Kabak Sarma

Sıcak yaz akşamlarında serin serin tüketebileceğiniz harika bir zeytinyağlı kabak sarma tarifiyle tanıştıralım sizi. Bu tarifle hem ailenizi hem de misafirlerinizi aşırı memnun edeceğinize hiç şüphemiz yok.

Zeytinyağlı Kabak Sarma Tarifi Burada

One Comment

Bir Yorum Yaz