Sımsıcak 6 Çeşit Sonbahar Çorbası

Sımsıcak 6 Çeşit Sonbahar Çorbası

Sonbahar mevsimini iyice hissettiğimiz şu günlerde, özellikle akşamları sıcak bir şeyler istiyoruz değil mi?

Özellikle “çorba olsa da içimiz ısınsa” dediğimiz zamanlar da geldi. Ben de bunu hissettim ve size içinizi ısıtacak sımsıcak 6 çeşit Sonbahar çorbası tarifi hazırladım. Deneyeceğinizi umarak tariflere geçiyorum.

1. Fesleğenli Domates Çorbası

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde sıcacık ve mis gibi kokan bir fesleğenli domates çorbası yapalım dedik.
Taze fesleğen kokusunu ve tadını alabileceğiniz fesleğenli domates çorbası, aileniz ve misafirleriniz için hem çok pratik hem de çok lezzetli olacak.

Fesleğenli Domates Çorbası Tarifi Burada

2. Ezo Gelin Çorbası

ezo gelin çorbası

Ezo Gelin Çorbası tarifinden önce Gaziantep’in bir kasabasında yaşayan Zöhre kızın öyküsünü kısaca anlatmak istiyorum. Zöhre kız ailesinin zoruyla berdel usulü evlendirilmiş. Mutsuz olan Zöhre kız, kocasının….

Hikayenin devamı ve Ezo Gelin Çorbası tarifi burada

3. Sulu Köfte Çorbası

Canım annemin meşhur sulu köfte çorbasıdır. Sanırım çocukluğumdan beri severek yediğim en iyi çorba bu. Mutlaka pişirmenizi tavsiye ediyorum.

Sulu Köfte Çorbası Tarifi Burada

4. Pirinç Çorbası

domatesli pirinç çorbası

Akşamdan kalan pirinç pilavını mis gibi bir çorba yaparak değerlendirelim.. Hadi bakalım şimdi soğuk algınlığı ve grip korksun sizden.

Pirinç Çorbası Tarifi Burada

5. Artan Pirinç Pilavından Yoğurt Çorbası

Artan pirinç pilavıyla mis gibi bir yoğurt çorbası yaptık.. Üzerine de tereyağında kızdırılmış nane ve pul biberli karışımı dökünce lezzeti müthiş oldu.

Artan Pirinç Pilavından Yoğurt Çorbası Tarifi Burada

6. Balık Çorbası

balık çorbası

Büyük balıkların, özellikle fileto çıkartılan balıkların kellesi, kılçığı, derisi ve kuyruğunun çorba yapabileceğiniz, nefis balık suları çıkartmanızı sağlayacağını hatırlatayım.

Balık Çorbası Tarifi Burada


BONUS: Çorbalarınıza En Yakışan: Kruton Tarifi Burada

Bayat ekmekli tariflerden biri olan kruton, bayat ekmekleri değerlendirmenin en güzel yollarından biridir. Çorbalarda, salatalarda hatta cips olarak kısacası dilediğiniz her şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca; evinizde tam buğday ekmeği tüketiliyorsa, kruton yapmak daha güzel olacaktır. Çünkü tam buğday ekmeği daha iyi dilimlenir ve daha güzel görünür.

kruton


Kalan Yemeklerden Pratik Çorbalar Yapabileceğinizi Biliyor muydunuz?

Ne demiş Ahmet Rasim;

“Çorba, kana kuvvet, göze fer, karına ciladır. Açlık derdine devadır, gıdanın ta kendisidir. Sağlara, hastalara şifa olan çorba, zenginlerin dostu, fakirin sevgilisidir. Velhasıl, istekle yenilmeye layıktır.”

Çorbası yapılmayan bir yiyecek malzemesi yok denecek kadar azdır. Aynı malzemeyle bile yapılsa her bölgede çorba adı değişebiliyor. Kimi zaman da aynı adı taşıyan çorbanın çeşitli tatları oluyor, mesela tarhana, bir şehrin tarhana tadı ötekini tutmaz.

Tarifler için buraya tıklayınız

artan yemeklerle çorba

Bir Yorum Yaz