Şekersiz Ahududu Reçeli

Şekersiz Ahududu Reçeli

Şekersiz yapılan ahududu reçelinin lezzetine bayılacaksınız. Şeker içermeyen ve chia tohumları sayesinde bol lif, protein ve kıymetli mineraller içeren çok sağlıklı ve doğal bir ahududu reçeli tarifi vermek istiyorum.

Ağaç çileği ya da sultan böğürtleni olarak da bilinen ahududu, vücuttaki toksin maddeleri dışarı atar, kanı temizler. Vücuda dinçlik verir ve ateş düşürücü etkisi nedeniyle ateşli hastalıklarda faydalıdır.

sekersiz-ahududu-receli

Ahududunun çiçekleri kaynatılıp ve bu su ile gargara yapılırsa bademcik, boğaz ve diş eti iltihaplarına iyi gelir. Bir miktar ahududuyu ezip püre haline getirdikten sonra yüze maske yapılırsa cildi sıkılaştırır ve serinletir. Yaprakları ince kıyılıp kaynatılarak çayı hazırlanabilir.

Malzemeler

  • 1 su b
    ardağı ahududu
  • 1 yemek kaşığı Chia tohumu
  • 2 yemek kaşığı içme suyu
  • 2 yemek kaşığı çiçek balı

Hazırlanışı

  1. Chia tohumlarını 30 dk kadar su içerisinde bekletelim.
  2. Ahududu ve balı blenderden geçirelim.
  3. Ardından Chia tohumunu ekleyelim ve karıştıralım.
  4. İşlem bittikten sonra doğal reçelinizi bir cam kavanoza koyup buzdolabında saklayın.

Kaynak: supergida

BONUS: Ev Yapımı Üzüm Pekmezi

Üzüm pekmezini evde yapıp da bu denli lezzetli olabileceğini hiç düşünmemiştik. Şeker bile konmadan bu kadar basit yapılabildiğini Artık pekmez dışarıdan alınmayacak!

Evde yapacağınız üzüm pekmezinin şekeri oldukça doğal olacağından içerisine herhangi bir şeker ilave etmenize gerek yoktur. Bu da insan sağlığına zararlı bir durumu ortadan kaldırmaktadır.

Ev Yapımı Üzüm Pekmezi


 

Bir Yorum Yaz