Şeftali Reçeli

Şeftali Reçeli

Tezgahlar şeftaliyle doluyken şöyle mis gibi bir şeftali reçeli yapmadan olmazdı değil mi? Şeftali reçeli yazın bu zamanlarında yapılıp kışın afiyetle yenebilen harika bir reçeldir. Her yaz bu zamanlar mutlaka yaparım ve kavanozlara vakumlayıp saklarım.

Bu sefer reçelimi başka bir yöntemle pişirdim. Şeftali dilimleri hiç parçalanmadı ve çok güzel oldu. Bence siz de deneyin.

Malzemeler

 • 1 kilo orta sertlikte şeftali
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı tereyağ
 • 1 çay kaşığı limon tuzu (isterseniz de yarım limon suyu)
 • 1/2 çay kaşığı tuz

 

Hazırlanışı

 1. Önce şurubunu hazırlamak için tencereye su ve şekeri koyup karıştırarak baklava şerbeti kıvamına gelene kadar kaynatın.
 2. Şeftalilerin kabuklarını soyup ister küçük küpler halinde, isterseniz de dilim olarak doğrayın. Kıvam almış olan şerbete şeftalileri atın ve ara sıra karıştırarak kaynatmaya devam edin.
 3. Bu arada üzerinde köpük oluştuğu anda tereyağını atın. Tereyağı köpüklenmeyi kesecektir ve reçelinizi parlatacaktır.
 4. Şeftaliler kendi bıraktığı suyu çekene kadar kaynatmaya devam edin. Şeftaliler şeffaf bir hale geldiği zaman reçel pişmiş demektir.
 5. Ocağı kapamadan bir kaç dakika önce limon tuzunu veya limon suyunu ekleyin. Reçeli sıcakken kavanozlara doldurup ağzını kaynatılmış ve iyice kurulanmış kapaklarla sıkıca kapatın ve ters şekilde bir tepsiye dizin.
 6. Bu şekilde bir gece bekletin ve sonrasında serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Vakumlamak istemezseniz de kavanoza koyduktan sonra iyice soğumasını bekleyin ve kavanozu kapatıp buzdolabında muhafaza edin.

Bir Yorum Yaz