Sebze Suyu Yapımı

Sebze Suyu Yapımı

Sebze suyu yapımı öyle kolay ki, istediğiniz zaman kendiniz yapabilirsiniz.

Sebze suyu yapmak için;

Birincisi çiğ sebze artıkları, kabukları, dalları ve saplarını çöpe atmıyorsunuz. Bunları içme suyuyla kaynatarak et ya da tavuk sularına alternatif olarak sebze suyu elde edebilirsiniz.

Hazırladığınız bu sebze suyunu istediğiniz çorbaya, et yemeklerine, her türlü pilava ilave edebilirsiniz.

yeşillik-su-sebze-suyu

Sebze suyunun sağlığımıza olan faydaları da göz ardı edilemeyecek kadar önemli aslında.

Mesela; Sebze suları vücuttaki fazla yağları atmaya yarayan mükemmel bir çözümdür. Sebze suyu kilo kaybettirirken metabolik performansı da artırır. Uzmanlara göre günde tüketilecek bir bardak sebze suyu hızlı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

Önemli: Hazırladığınız sebze suyunu 3 gün içinde kullanacaksanız üzerini örtüp soğutucuya koyun. Daha uzun süre kullanmak isterseniz hava geçirmeyen kaplara koyarak 3 ay dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Sebze suyunu çözmek için 12 saat boyunca buzdolabında bekletebilirsiniz.

Yemekte kullanacağınız tuz miktarı tariflere göre değişiklik gösterir. Sebze suyunu hazırlarken tuz oranını olabildiğince az tutmanızda sağlığınız açısından fayda var. Aşırı tuz tüketiminin sağlığınızı tehdit edeceğini unutmayın.


Sebzeli noodle tarifimi denemek ister misiniz?

Noodle tavukla, kırmızı etle hatta somon balığıyla da yapılabilen doyurucu ve çok lezzetli bir makarna türüdür. Evde yemek olmadığı zamanlarda da istediğiniz malzemelerle acilen yapılabiliyor.

Özel zamanlarda da değişiklik olsun diye pilav ya da makarna yerine sebzeli noodle yapabilirsiniz. Çünkü sebzeli noodle, ızgaraların yanına da çok yakışıyor.

Tarifi için burayı tıklayınız.


 

Bir Yorum Yaz