Rafine Şekersiz Glütensiz Tatlı Atıştırmalık

Rafine Şekersiz Glütensiz Tatlı Atıştırmalık

Rafine şeker kullanmadan yaptığım tarifleri artık çok fazla sever oldum. Bu tarifim de hem tatlı hem de şekersiz olduğuna inanamayacağınız kadar lezzetli oldu. Üstelik bir de pişmediğini söylesem eminim daha çok seversiniz bu minnoş tatlıları. Hangi anne çocuğuna sağlıklı ve besleyici bir tatlı yedirmek istemez ki.. Ayrıca bu tatlı atıştırmalıklar 5 çayı sofralarınızı süsleyecek kadar güzeller. Tatlıyı hazırladıktan sonra ona şekil verip süslemek sizin elinizde.

O zaman hemen tarifine geçiyorum;

Malzemeler

 • 12-13 adet kuru hurma (hurmalar iriyse eğer daha az kullanın)
 • 5 adet kabuklu ceviz
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü (başka sütler de kullanılabilir)
 • 3 yemek kaşığı ham kakao
 • 1 yemek kaşığı üzüm pekmezi
 • 1 yemek kaşığı eritilmiş Hindistan cevizi yağı

Hazırlanışı

 1. Hurmaları bir kaseye koyup üzerini geçecek kadar içme suyu doldurun ve 2-3 saat yumuşamaları için bekletin. Daha sonra çekirdeklerini çıkarıp doğrayıcıya koyun.
 2. Cevizleri kırıp içini hurmaların üzerine koyun. Hindistan cevizi sütünü, kakaoyu, üzüm pekmezini ve Hindistan cevizi yağını da doğrayıcıya koyun.
 3. Bütün malzemeyi doğrayıcı da iyice ezilip tamamen özdeşleşene kadar yaklaşık 2 dakika çekin. Hazır olan karışımı yağlı kağıda alıp çok kalın olmayacak şekilde düzleştirin. 
 4. Bu şekilde derin dondurucuya kaldırın ve 3-4 saat sertleşmesini bekledikten sonra istediğiniz şekli verin. İster şekilli kalıp kullanın, isterseniz de elinizle yuvarlayıp küçük toplar yapın. 
 5. Üstlerine çikolata sos hazırlayıp sürebilir ya da Hindistan cevizi rendesine bulayabilirsiniz. Görsellik tamamen sizin elinizde. Yukarıda verdiğim örnekleri de uygulayabilirsiniz. tabii ki..

 

Bir Yorum Yaz