Portakal Reçeli

Portakal Reçeli

Portakal reçeli yapma zamanı geldiğine göre evler mis gibi portakal kokacak değil mi? Portakalın en güzel olduğu bu dönemde mis gibi bir reçel tarifi veriyorum.

Portakalın sağlığımıza olan faydaları say say bitmiyor;

Portakal kabuğu içerdiği C vitamini sayesinde, bünye sağlığını korumaya yardımcı olurken aynı zamanda kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilmektedir. Yapılan bir çalışmada haftada bir çay kasığı kadar portakal kabuğu yemenin deri kanseri riskini yüzde 30 azalttığı görülmüş.

Sindirim sistemini korur ve başta bağırsaklar olmak üzere sindirim siteminin temizlenmesinde önemli rol oynar. Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ayrıca; Kabuk kısmının altında sarı ya da kırmızı renkte bol sulu ve dilimli olan özü bulunmaktadır. Kabuklarından portakal esansı, çiçeklerinden ise portakal çiçeği esansı elde edilmektedir.

Portakal kabuğuyla ilgili içeriğime buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Malzemeler

  • 6 adet portakal
  • 1 kilo toz şeker
  • Yarım limon suyu

Hazırlanışı

  1. Portakalları yıkayın. Reçele acılık vermemesi için portakal kabuklarını hafifçe rendeleyin.
  2. Portakalları içiyle birlikte küp şeklinde doğrayın. Genişçe bir tencereye önce portakalları koyun ve üzerine toz şekeri ilave edip kapağı kapalı olarak 1 gece bekletin.
  3. Ertesi sabah tencereyi ocağa alıp, kısık ateşte 1 saat kadar pişirin. Piştikten sonra limon suyunu da ekleyip 5 dakika daha kaynatın ve tencere içinde soğumasını bekleyin. Tam soğuduğu zaman kavanozlara doldurun.

Püf Noktası: Rendelediğiniz portakal kabuklarını biraz şeker ilavesiyle kapalı bir kavanoza alıp derin dondurucuda saklayabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz