Pepeçura (Rizelilerin Sütlacı)

Pepeçura (Rizelilerin Sütlacı)

Yöresel lezzetlerden biri olan pepeçura tarifi ile tanıştıralım sizi.  Doğu Karadenize has bir tatlı olan pepeçuraya, Rizelilerin sütlacı da denir.

Duyumlara göre Rize’de komşular en iyi pepeçura hazırlama konusunda ciddi bir rekabet içindelermiş. Herkes birbirinin hazırladığı pepeçurayı tadar, fikir beyan edermiş.

O zaman siz de benim yaptığım pepeçurayı deneyerek fikir beyan eder misiniz?

Deneme sonuçlarınızı instagramda #tulaycayemek etiketiyle paylaşır ve @tulaycayemek olarak etiketlerseniz ben de görüp repost yapabilirim 🙂

Malzemeler

 • 1 kg siyah üzüm
 • 6 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker
 • 1/2 çay bardağı nişasta
 • 1/2 çay bardağı mısır unu
 • Göz kararı Hindistan cevizi (süslemek için)
 • 6 adet ceviz (süslemek için)

Hazırlanışı

 1. Üzümü su ile beraber tencereye koyup şekeri de ekleyin şeker eriyip üzüm yumuşayana dek kaynatın. Ara ara karıştırın.
 2. Üzümler yumuşayınca tencereyi ocaktan alın. Süzgeci büyükçe bir kasenin üzerine koyun ve şerbetli üzümü süzgeçten süzün. Süzgecin içinde kalan üzümleri bir kaşık yardımıyla ezerek tüm suyunun süzgeçten geçmesini sağlayın.
 3. Ortaya çıkan üzüm suyundan 2 su bardağı alıp ayrı bir tencerenin içine koyun ve çırpma teli ile tenceredeki üzüm suyunu karıştırarak içine nişasta ve mısır ununu ekleyin.
 4. Çırpma işlemine devam ederek azar azar geri kalan üzüm suyunu da ilave edin. Karışımı kıvam alana dek karıştırarak pişirin.
 5. Kıvam alan pepeçurayı kaselere paylaştırın. Ilınana kadar dışarda bekletin. Ilındıktan sonra buzdolabına koyup soğutun.
 6. Servis öncesi üzerini istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Püf Noktası: Pepeçurayı nişasta ve mısır ununu koyduktan sonra mutlaka kaynayana kadar çırpma teliyle karıştırmalısınız.

Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın!

 

Bir Yorum Yaz