Patates (Roesti) Röşti

Patates (Roesti) Röşti

Patates röşti, patatesle yapılan tariflere bayılanlar için muhteşem bir seçenek. En fazla 3-4 malzemeden oluşan bu lezzetli yemeği, birçok ana yemeğin yanında servis edebilirsiniz.

Patatesli röşti, İsviçre de özellikle kahvaltı sofralarında yer alan, aynı zamanda et yemeklerin yanında da sunulabilen çok hafif bir seçenektir. Ben daha çok ızgara et ya da köfte yanına garnitür olarak servis yapıyorum. Yapımı çok kolay olan röştiyi tavada pişireceğiniz gibi, kalabalık misafirleriniz olduğu zaman benim gibi fırında da yapabilirsiniz. Eğer benim gibi siz de patatesi çok seviyorsanız, yapımı çok basit olan röştiye bayılırsınız.

Malzemeler

  • 3-4 adet orta boy patates
  • 1 tepeleme yemek kaşığı oda sıcaklığında tereyağ
  • 1 tutam tuz
  • 1 tutam karabiber

Hazırlanışı

  1. Patateslerin kabuklarını soyun ve rendenin kalın kısmıyla rendeleyin. Hepsini rendeledikten sonra çıkan suyu hafifçe sıkarak patatesleri başka bir kaba aktarın.
  2. Oda sıcaklığındaki tereyağı rendelenmiş patateslere elinizle yedirerek karıştırın. Tereyağ patateslerin her tarafına yayılmış olmalı.
  3. En son tuz ve karabiberini atıp yine güzelce yedirin. Bu aşamadan sonra isterseniz yanmaz tavanıza döşeyip ocakta arkalı önlü pişirin isterseniz de benim gibi fırında pişirin.
  4. Fırında pişirmek için fırınınızı önceden 180 dereceye ayarlayın. Yanmaz kağıt serili olan tepsiye patates rendesinden bir kaşık alıp koyun ve kaşığın tersiyle harcı hafifçe yayın.
  5. Tamamını bu şekilde tepsiye aldıktan sonra, fırında üstleri kızarıncaya kadar yaklaşık 20-25 dakika pişirin. Biraz kıtır olsun derseniz daha fazla fırında tutabilirsiniz.
  6. Patates röşti hazır, ne kadar kolaymış değil mi? Öyleyse afiyet olsun.

Bir Yorum Yaz