Pancar Turşusu

Pancar Turşusu

Kırmızı pancar turşusu annemden öğrendiğim tariflerden birisidir. O kadar güzel olur ki neredeyse her öğün bir kase yenebilir. Naçizane tavsiyem, pancar turşusunu bolca yapın ve buzdolabınızda bekletip afiyetle yiyin.

Kırmızı pancarın faydalarına gelince;

Şimdiye kadar pancarla ilgili olarak yapılan araştırmalar, pancarın kalp hastalıklarına, hipertansiyon ve hatta kan şekeri seviyesinin düzelmesine faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Ham pancarın harika bir besin kaynağı olduğu ve kandaki oksijen seviyesini arttırdığı düşünülmektedir. Pancarın sağlık açısından faydaları bu kadarda değil, pancar güçlü antioksidan, anti-enflamatuar ve mantar öldürücü özellikle içerdiği için gut, safra kesesi tedavisinde kullanılmaktadır. Bunların dışında mide asidi seviyesini dengeler ve kolesterolü düşüren bileşenlerin başında olan homosistein içermektedir.

Kaynak: faydaları zararları

Malzemeler

  • 1 kg kırmızı pancar
  • 1 su bardağı elma sirkesi
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 5 iri diş sarımsak

Hazırlanışı

  1. Pancarların kabuklarını soyun ve küçük parçalara ayırın. Hepsini tencereye koyun ve üzerini 1 parmak geçinceye kadar su ekleyin.
  2. Diri kalması için kısık ateşte yaklaşık 15-20 dakika kaynatarak haşlayın. (Çatal batacak kadar)
  3. Bu arada sarımsakları ayıklayıp, tuzla birlikte havanda dövün.
  4. Haşlandıktan sonra ocaktan alın ve sarımsakla sirkeyi ilave edin.
  5. Soğuyunca üzerine zeytinyağı gezdirerek servis edebilirsiniz. Buzdolabında muhafaza edin.

Püf Noktası: Pancarları fazla kaynatırsanız içerdiği antioksidanlar büyük ölçüde azalır. Ayrıca; fazla suyunu sakın dökmeyin, koyun bir bardağa ve için. Rengini de istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, mesela pancarlar kaynarken limon suyu eklerseniz turşunun rengi açılacaktır. Kabartma tozu eklerseniz de turşunun rengi koyulaşacaktır.

Bir Yorum Yaz