Otlu Van Peyniri Mezesi

Otlu Van Peyniri Mezesi

Bir meze nasıl dokunur insan ruhuna bilir misiniz? Ben bilirim!

Geçen gün şirketimizin her işten sorumlusu Fatih ofise Van’ın otlu peynirinden getirdi. Bu peynirin özelliği muhtelif yöresel otlarla karıştırılarak plastik bidonlara basıldıktan sonra aylarca toprağa gömülmesi.İçine çok çeşitli ot katılabiliyor. Ama özellikle dört çeşit ot var ki bunlar muhakkak içinde olmalı. Bu otlar Siyrek, Uşkun, Siyebu ve İt Soğanı.

Bir lokmacık tadına bakınca yıllar önce Van’da bir kahvaltı salonunda yedikten sonra hiç unutamadığım bu peynirin harika kokusu ve tadı ile büyük bir özlemle kucaklaştım. Gelen peynirden hakkıma neredeyse bir avuç düştü. Eve getirince hemen yiyemedim. Tost mu yapayım, lavaşa mı sarayım, üstüne has sızma zeytinyağı mı dökeyim derken aklıma harika bir fikir geldi. Hafta sonu rakıma eşlik edecek değişik bir meze yapacaktım. Yaptım ve dedemden kalma porselen meze tabağına özenle yerleştirdim.
Bir meze nasıl dokunur insan ruhuna bilir misiniz? Ben bilirim! Önce görünümü ve kokusuyla, sonra da tadı ve dokusuyla. Beş duyunun da tamamlanması için bir tek sesini duymam lazımdı, onu da rakı kadehimi meze tabağına hafifçe vurarak tamamladım.

Hepsi harikaydı da tek sorun mezenin çabuk bitmesiydi. Gelecek mevsim bizim Fatih’e en az beş kilo ısmarlayacağım Van’ın Otlu Peynirinden…

Vecdi ETKİN

Malzemeler

  • 1 adet olgun domates
  • 2 diş sarımsak
  • 1 çay kaşığı toz kırmızı biber
  • Göz kararı nane yaprakları
  • Göz kararı zeytinyağı

Hazırlanışı

  1. Domatesin kabuklarını soyup rendeleyin ve içine iki diş dövülmüş sarımsağı ekleyip karıştırın.
  2. Karışımı otlu peynirin üzerine döküp, çatalla iyice ezerek birbiri içerisine karışmasını sağlayın.
  3. Üzerine biraz toz kırmızı biber serpin ve zeytinyağı gezdirin. Nane yapraklarıyla süsleyerek afiyetle tüketebilirsiniz.

NOT: Kocamın Mutfağı‘n da daha neler neler var..


En sevilen tarifim olan kuru börülce salatasını denediniz mi?

kuru börülce salatası

 

Bir Yorum Yaz