Organik Ekşi Maya Ekmeği

Organik Ekşi Maya Ekmeği

Organik ekşi maya ekmeği yapmak için tabii ki öncelikle yaklaşık 4 saatlik bir eğitim aldım. Eğitmenimiz sayın Murat Demirtaş sayesinde bu nefis ekmekle tanışmış oldum. En değerlisi de ekmeğini kendin yapıp tüketirken duyulan o keyif, inanın paha biçilemez.

Buzdolabında sakladığımız ekşi mayaya “ana”, bu ekşi mayadan oluşturacağımız ve ekmek yapımında kullanacağımız mayaya ise “levan” adı verilmiş. Bende tarifimde bu isimleri kullanacağım. Organik ekşi mayamızı (yani ana mayayı) bize eğitim sonunda verdiler. Sizin ana mayanız yoksa eğer daha önce tarifini geçtiğim Ekşi Mayalı Köy Ekmeği tarifimden alabilirsiniz.

Levan Malzemeleri

 • 20 gram ana maya
 • 100 gram un
 • 100 gram içme suyu

Levan Hazırlanışı

 1. Ana maya, un ve içme suyunu bir kaba alarak karıştırın. ağzı kapalı bir halde 6 saat kadar oda sıcaklığında bekletin.
 2. Süre sonunda kontrol etmek için 1 tatlı kaşığı mayadan alıp suyun içine koyun, eğer maya üstte kalmışsa olmuş demektir. Tabii ki bir de kabarmanın durmuş olması gerekiyor.

Ekmek Hamuru Malzemeleri

 • 1 kilo organik tam buğday unu
 • 200 gram levan (%2
  0)
 • 700 gram (yaklaşık 3,5 su bardağı) içme suyu (%7,5)
 • 15 gram kaya tuzu (%1,5)
 • Tuzu eritmek için 1/2 su bardağı içme suyu

Ekmek Hamuru Hazırlanışı ve Pişirilmesi

 1. Hamur malzemelerini tuz hariç yoğurma kabına alıp iyice yoğurun. Bu aşamada hamur biraz ele yapışır durumda olacak, daha fazla un eklememeye çalışın.
 2. Bu arada tuzu suyun içine koyun ve erimesini sağlayın. Hamuru biraz yoğurduktan sonra tuzlu suyu da ekleyin ve yoğurmaya devam edin.
 3. Yoğurma işleminden sonra hamurun üzerini bir bezle örterek yaklaşık 15 dakika arayla 4 kez katlama yaparak yoğurun.
 4. Son katlamadan sonra üzerini stretch filmle kapatıp 8-10 saat kadar buzdolabında mayalanmaya bırakın. Süre sonunda ekmek hamurunu zarf şeklinde katlama yaparak şeklini ayarlayın.
 5. Baton kek kalıbının içini hafifçe yağlayarak ekmek hamurunu içine koyun. İsterseniz de yuvarlak ekmek olarak hazırlayabilirsiniz.
 6. Kalıplara koyduktan sonra üzerlerini örterek 1,5-2 saat kadar mayalanmaya bırakın. Sonrasında eğer zamanınız varsa (ki ben o zamanı hep yaratıyorum) buzdolabına koyup 10-12 saat bekletin.
 7. Gelelim pişirmeye; Fırını 300 dereceye ayarlayın ve içine bir fırın tepsisi ya da bir kap içerisinde su koyun. Bu arada ekmek tepsi de pişecekse eğer tepsi de ısınmalı.
 8. Ekmeklerin üstlerini unlayıp keskin bir bıçak yardımıyla kesikler atın. Isınan fırına ekmeklerinizi koyun ve ısıyı 240 dereceye düşürüp 10 dakika, sonrasında 200 dereceye düşürüp 15 dakika kontrollü olarak pişirin.
 9. Eğer dışı hemen kızardıysa içinin pişmesi için ısıyı 150 dereceye kadar düşürün. Toplamda 30-40 dakikada ekmeğin pişmiş olması gerekiyor.
 10. Ekmeğinizi piştikten sonra hemen kesmeyin, ilk sıcaklığı çıktıktan sonra bir beze sararak soğutun. Sonrasın da çok ince dilimler halinde keserek tüketmelisiniz.

Ana Mayayı Besleme;

50 gram maya için;

25 gram tam buğday unu, 25 gram içme suyu ilave edilip karıştırılacak ve buzdolabında muhafaza edilecektir.

Bir Yorum Yaz