Öksürüğü Kesen 6 Doğal Yöntem

Öksürüğü Kesen 6 Doğal Yöntem

Öksürüğü kesen en önemli 6 doğal yöntemi anlatmak istiyorum. Hani hastalıktan sonra sizi rahatsız eden, bazen de gıcık olarak gelen öksürük var ya işte bu durumu geçirebileceğiniz doğal yollar da var.  Aşağıda hepsini sırasıyla paylaşıyorum. Not almanızda fayda var.

1. Karabiber Çayı

Karabiber Çayı

Karabiber, dolaşımı ve balgam akışını hareketlendirir. Bal katıldığında ise bu karışım, öksürüğü yatıştırır ve doğal bir antibiyotik niteliğini taşır.
Çayın Tarifi:
Bir çay kaşığı taze çekilmiş karabiber, 2 yemek kaşığı bal ile bir fincanda karıştırılır.
Üzerine kaynamış ve bir süre beklemiş sıcak su dökülür ve 15 dakika kadar üstü kapalı olarak demlendirdikten sonra süzülerek içilir. Balgamlı halde gelen öksürüğü geçirmek için ideal bir karışımdır.

2. Ballı Kekik Çayı:

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına, bronşit gibi hastalıklara çok iyi gelir. Bu hastalıklardan meydana gelen öksürüğü kesmek için de kekik kullanılır. Kekik yaprağı, ispatlanmış bir öksürük ilacıdır. İçine bal katılmış kekik çayı ise çok daha faydalı olacaktır.
Çayın Tarifi:
İki kahve kaşığı ince kıyılmış taze kekiğin üzerine, bir bardak kaynar su döküldükten sonra üstü kapalı olarak 5 dakika kadar demlenir ve süzülür. Balla tatlandırılarak içilir.

3. Limon-Karabiber-Tuz

Limon-Karabiber-Tuz

Bu tarifle bağışıklığınız güçlenirken, nefes alışınız da rahatlar. Öksürük için ideal bir yiyecektir.
Tarifi:
Bir limonu dörde bölün. Böldüğünüz parçalardan birinin üzerine karabiber ve tuz serpin. İyileşmenin hızlanması için limonu yiyin.

4. Ballı Ilık Süt

Ilık Süt-Bal

Bal katarak içtiğiniz ılık süt, öksürüğünüzü alır ve boğazınızı tamamen rahatlatır. Öksürük gıcığının gelmesini engeller.
Ballı süt nasıl hazırlanmalı?
Ballı süt hazırlanırken balın iyi karışması için genellikle kaynar süt tercih edilir. Ancak balı bal yapan maddeler dediğimiz enzimler de vitaminler de böyle yüksek ısılara dayanıklı değildir. Kaynar süt balın özünü öldürür. Böyle olunca baldan geriye kalan şey çay şekerinden farksız bir tatlandırıcı olur.
Bu sebeple sütü kaynar sıcaklığa gelinceye kadar ısıtmamalıyız. Ilındığı anda ocağı kapatıp, fincana önce sütü koyup üzerine 1-2 yemek kaşığı kadar bal ilave etmeliyiz.

5. Bademli Portakal Suyu

Badem-Portakal Suyu

Öksürüğe çok iyi gelecek bir karışımdır.
Tarifi:
Bademleri rondo yardımıyla parçalayın. 2-3 çay kaşığı parçalanmış badem ile bir fincan portakal suyunu karıştırın. Her sabah ve her akşam yatmadan önce mutlaka tüketmelisiniz.

6. Zencefilli Tarçınlı Çay

Zencefil ve Tarçınlı Çay

Öksürüğü hafif atlatmak veya kısa sürede geçmesini isteyenler için, hiçbir yan etkisi olmayan evde uygulayabileceğiniz bu bitkisel çay ile öksürükten kısa sürede kurtulmanız mümkün.
Zencefil, vücut direnci artıran ve öksürüğü kesici özelliğinden dolayı, çocuklar ve büyükler için doğal ve kolay bir tedavi yöntemidir. Hasta olacağınızı anladığınız da hemen bu bitkisel çayı için.
Tarifi:
3 halka taze zencefil
8 adet çubuk tarçın
8 adet karanfil
1 adet limon
1,5 litre su
1 kaşık bal
Bal hariç diğer malzemeleri suyun içine atarak kaynatın. Sonra bu karışıma bal ekleyerek tüketebilirsiniz. Bu çay, öksürüğü geçiren iyileştirici bir özelliğe sahiptir.


!!! Bu doğal yöntemleri, hastalık başlangıcında uygularsanız eğer ilerlemenin önüne geçebilirsiniz. Fakat hastalığınız süreklilik kazanmışsa ve bir türlü düzelemiyorsanız mutlaka doktora başvurmalısınız.


Bir de videomuz var!

 

Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın!

Bir Yorum Yaz