Nar Kabuğunun Faydaları

Nar Kabuğunun Faydaları

Nar kabuğunun grip ve nezleye çok iyi geldiğini biliyor muydunuz? Nar insan vücudu için sadece taneleri ile değil kabuğu ile de bir çok fayda sağlamaktadır. Kansere karşı koruyucu olması, kötü kolestrolü düşürmesi ve dolayısıyla da kalp sağlığını korumaya yardımcı olmasının yanı sıra güçlü bir antioksidan özelliği de bulunmakta. Nar kabuğunun grip ve nezlenin iyileşmesinde çok büyük rolünün olduğu da bir gerçek.

Nar Kabuğunu Nasıl Kullanacağız?

Nar kabuklarını kurutarak tüketmemiz gerekiyor. Bu sebeple önce kurutma işleminden bahsetmek istiyorum.
Kabukların içindeki beyaz kısımları iyice ayıklamanız gerekiyor. Sonrasında ayıkladığınız kabukları ince şeritler halinde kesmelisiniz. Daha sonra bunları temiz bir bez üzerinde ışık almayan ve kuru bir ortamda kurumaya bırakıyorsunuz. Nar kabuklarının iyice kuruduklarından emin olduktan sonra şeritleri küçük parçalar halinde kırmalısınız.

Nar Kabuğu Çayı nasıl Hazırlanır?

Nar kabuklarını hazırladıktan sonra çayını yapmak çok kolaydır. 1 bardak kaynar suya, 10 gram kadar parçalanmış nar kabuğu konur ve 10 dakika bekletilerek içilir. Hazırladığınız çayı günde 2-3 bardak içebilirsiniz.

Not: Nar kabuğunu çayı haricinde salatalarla birlikte kuru olarak ta tüketebilirsiniz.

Grip İçin Nar Kabuğu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Grip ve nezleyseniz eğer nar kabuğu kürü size iyi gelecektir.

Bir kaç parça kurutulmuş nar kabuğunu 2 bardak kadar suyun içine atın ve 5 dakika kaynatın. Sonra bir kaç tutam da karabaş otunun içine ufalayın ve biraz daha kaynatın. Bu karışımı gün içerisinde 1 ya da 2 bardak olarak tüketebilirsiniz. Bu kürü 3-4 gün uygulayıp, bir hafta ara vermenizi öneriyorum.

Sağlıkla Kalın.

Bir Yorum Yaz