Muzlu Kakaolu Ev Yapımı Dondurma

Muzlu Kakaolu Ev Yapımı Dondurma

Muzlu kakaolu dondurma yapmak aşırı keyifli oldu. Muzlu dondurma yapardım hep, bu sefer kakao da ilave etmek istedim, inanılmaz güzel oldu. Kim istemez çocuklarına doğal ev yapımı dondurma yedirmeyi.. Hele havalar da ısınmaya başladı ya, dondurma zamanı da geldi bile. Ben muzlu kakaolu yaptım, siz çileği de aynı şekilde dondurarak aynı işlemle dondurma yapabilirsiniz. Yaratıcılık tamamen size kalmış. Mesela ben yakında çilek ve taze nane ile yapmayı planladım, belki biraz da bal ilavesiyle muzlu kakaolu kadar lezzetli olacağını düşünüyorum.

Bu tarifte kendi beslenme şeklimden dolayı glütensiz ham kakao kullandım, siz keçiboynuzu tozu bile kullanabilirsiniz. Ya da istediğiniz kakaoyu tabii ki de kullanabilirsiniz. Tadı az gelirse biraz bal bile ilave edebilirsiniz. Muzlu kakaolu dondurma keyfini her şekilde yaşarsınız.

Malzemeler

Hazırlanışı

  1. Muzları üç parçaya ayırın ve yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye koyup buzluğa kaldırın. Yaklaşık 2-3 saat sonra donmuş olacak.
  2. Daha sonra muzları miksere (Ben Arzum’un Shake’N Take kişisel mikserinde yaptım) koyup krema kıvamına gelene kadar çekin.
  3. En son kakaoyu ekleyip kısa bir süre daha çekin. Hazır olan dondurmayı cam bir kaba aktarıp yine dondurucuya koyun.
  4. Muzlu kakaolu dondurmanız 3-4 saat sonra hazırdır. Üzerini ev yapımı çikolata rendesiyle süsleyerek servis edebilirsiniz.

Youtube videosunu mutlaka izleyin, beğenmeyi ve kanalıma abone olmayı unutmayın!

Bir Yorum Yaz