Mutfak İçin Bir Düzine Püf Noktası

Mutfak İçin Bir Düzine Püf Noktası

Mutfak için bir düzine püf noktası sayesinde hem zamandan hem de israfı azalttığınız için çok şey kazanacaksınız.

Mutfakta geçirdiğimiz zamanlarda çok işimize yarayacak bir sürü püf noktası var. Hem zamanımızı öldürmeyen hem de israfı önleyen bu püf noktalarını bilmek lazım.

Buradan yola çıkarak özellikle israfı önlemek adına, mutfak için önemli olan ve memnuniyetle uygulayacağınızı düşündüğüm bir düzine püf noktası hazırladım.

1. Bayatladığını düşündüğünüz ekmeğinizin geri dönüşümü!

bayat ekmekleri değerlendirme

Bayatladığını düşündüğünüz ekmeğin ön ve arka tarafını akan sudan hızlıca geçirin. Sonra, ıslanan ekmeği yağlı kağıda sıkıca sarın. Önceden ısıtılmamış soğuk fırına koyun ve fırını 150 dereceye ayarlayın. 12 – 15 dakika sonra çıkarın. Ekmeğin ilk günkü tazeliğinde olduğunu göreceksiniz.

2. Türk Kahvesinin Bozulmaması İçin Ne Yapılmalı?

türk kahvesinin bozulmaması için ne yapmalı

İyi saklanmamış ve uzun süre açık kalan kahveler kimyasal değişimler geçirerek bozulur. Bu nedenle kahveyi kullanacağınız kadar alarak, hızlıca tüketmek en sağlıklısı olacaktır. Eğer üzerinde son kullanma tarihi yazmıyorsa ve ne zaman satın alındığı bilinmiyorsa o kahvenin kullanılması önerilmez.
Kahvelerin nemli, sıcak ortamlarda ve oksijen ile temas ettikçe bozulacağını unutmayın.
Kahvenin buzdolabında saklanmaması gerekmektedir. Buzdolabında duran kahvenin içerisinde nem oluşacaktır. Nem de tadının bozulmasına neden olacaktır.
Ayrıca kahvenin bir kap içerisinde küp şeker ile saklanması da önerilir. Kahvenin içerisinde 1-2 tane küp şekerle birlikte kavanozda muhafaza edilmesi tazeliğini korumasını sağlayacaktır

3. Yemekleri Nasıl Saklamalıyım?

Yemekleri Nasıl Saklamalıyım?

Artan yiyeceklerin daha uzun süre tüketilebilmesinin en önemli şartı, doğru saklama koşullarını sağlamak.
Oda sıcaklığına gelmiş artan yiyecekleri hemen hava geçirmez poşetler veya kaplar içinde dondurmak, en uzun süre saklanabilmelerini sağlayan yöntem.
Sıcakken buzdolabına koyulan gıdalar, nem artışına yol açtıkları için, zararlı bakterilerin üremesi hızlanıyor. Yine de oda sıcaklığına geldiğinden emin olmak için fazla açıkta bekletmemek lazım.
Beslenme uzmanlarına göre, besinler pişirildikten sonraki ilk 2 saat içinde buzdolabına alınmalılar.
Büyük bir tenceredeki yemeğin soğumasını beklemek yerine, artacağı tahmin edilen miktarını ayrı bir kaba veya küçük kaplara bölmek, yemeğin daha hızlı soğumasını sağlayacaktır.

4. Hangi Besinler Daha Kolay Bozulur?

süt ürünleri

Ne zaman pişirildiği bilmediğiniz yemeği yememek gerekiyor. Pikniğe veya dışarıya götürdüğünüz yiyecekler, zaten neredeyse siz yerken saklanma sürelerini aşmış oluyorlar. Yumurta ve mayonez kullanılan gıdalarda daha dikkatli olmalısınız. Çünkü sıcak havalarda yaklaşık 1 saat içinde bozulabiliyorlar. Balık ve et ürünleri de pişirildikten hemen sonra saklanması gereken gıdalardır.
Pilav gibi pirinç içeren besinleri fazla yapıp, buzdolabına yerleştirdikten sonra her yemekte tekrar ısıtmak ülkemizde yaygın bir alışkanlıktır. Uzmanlar, birinci tekrar ısıtmada pilav bitmezse, asla tekrar ısıtılmaması gerektiğini söylüyorlar.
Deniz ürünleriyle, süt ve süt ürünleriyle, pastalar ve tatlılarla da besin zehirlenmesi sık gözleniyor.

5. Yemeğin Bozulduğunu Nasıl Anlarım?

barbunya

Çoğu durumda, sağduyumuzu kullanmamız yeterli. Bir yiyeceğin hala yenebilir durumda olup olmadığını merak ediyorsak, önce ne kadar zamandır saklandığını öğrenmeliyiz. Koklamak ve tatmak çoğu durumda yiyeceğin bozulduğunu anlamamızı sağlayabilse de, besin zehirlenmesi yapan bazı bakterilerin yiyeceğin kokusunu ve tadını bozmadan üreyebildiklerini unutmamalıyız. Yapılabilecek en doğru hareket, en ufak şüphede, yiyeceği tüketmekten vazgeçmek.

6. Balık Buzlukta Nasıl Saklanır?

balik-dondurucuda-nasil-saklanir

Mevsiminde taze taze aldığınız balıkları derin dondurucuya atıp, sonradan yemek isteyebilirsiniz. Ama tazeliklerini nasıl koruyacaklar?
Balığı temizledikten sonra, suyun içine koyarak dondurmanız gerekiyormuş. Yani mesela, plastik bir kabın veya torbanın içine balıkları koyuyorsunuz, içine de su dolduruyorsunuz. Böylece, balık değil çevresindeki su donuyormuş ve balıklar lezzetini daha az kaybediyormuş.

7. Yumurta Tazelik Testi

Yumurta Tazelik Testi

Dünyada 1 yılda yaklaşık 10.000.000.000.000 (10.000 trilyon) yumurta yeniyormuş. Kişi başı ortalama 200 yumurta düşüyor. Peki yumurtayı buzdolabına ne zaman koyduğunuzu unuttuğunuzda, tazeliğinden emin olmadığınızda, ne yapabilirsiniz?

1 günlük yumurta; kırıldığında sarısının şekli yuvarlak ve düzgündür. Çevresinde saydam renkli yumurta beyazından bir halka ve onun da çevresinde yumurta beyazından daha ince bir halka olacaktır. Suya konulduğunda, yumurta yüzmez, dibe batar.

1 haftalık yumurta: Yumurtanın sarısı yine düzgündür. Çevresindeki saydam yumurta beyazı biraz daha yayılır, ama hala yuvarlak şekildedir. İçindeki hava boşluğu büyüdüğünden, suyun içine konulduğunda, yumurtanın daha şişman ucu yukarı doğru kalkar.

2-3 haftalık yumurta: Yumurtanın sarısı yuvarlak şeklini kaybedip, hafifçe düzleşmeye başlar. Çevresindeki beyaz kısmı sulanır ve kırıldığında yayılır. Böyle bir yumurtanın yenmeden önce çok iyi pişirilmesi gerekir. Suya konulduğunda ise daha şişman olan ucu suyun yüzeyine doğru tam kalkar.

8. Sıkılmış Limonları Atmayın!

sıkılmış limonları atmayın

Sıkılmış limonları bulaşık makinenizin içine yerleştirmeniz kötü kokuları önleyecek ve makinenizin mis gibi limon kokmasını sağlayacaktır.
Limon, aromaterapi özellikleri sayesinde baş ağrınıza deva olacaktır. Suyunu sıktığınız limon kabuğunu rendeleyip ezin ve avucunuzda ovuşturup macun kıvamına getirin. Yüzünüze, alnınıza ve şakaklarınıza uyguladığınızda baş ağrınızı alacaktır.

9. Kötü Kokuları Önlemek İçin Kahve Telvesi

kahve telvesi

Kavanoza biraz kahve telvesi koyup, buzdolabına yerleştirdiğinizde, dolabınızdaki kötü kokuları önlemek mümkündür. Ayrıca, balık gibi besinlerden dolayı ellerinizde bir türlü gideremediğiniz kötü bir koku varsa, kahve telvesini ellerinizde iyice ovaladıktan sonra yıkamak, kötü kokulardan kurtulmaya yardımcı olur.

10. Kabak Tatlınızı Şerbeti

kabak tatlısı

Bal kabağı tatlısı yaptınız ve şerbeti arttı, sakın dökmeyin. Süzerek bir kaba koyun ve derin dondurucuda bekletin.
Un helvası yapımında bu şerbeti kullanabilirsiniz. Hem farklı bir tat elde etmiş, hem de israfı önlemiş olursunuz.

11. Çiğ Sebze Artıkları

püf noktası

Çiğ sebze artıkları, kabukları, dalları ve saplarını çöpe atmayın.
Kaynatarak et/tavuk sularına alternatif olarak sebze suyu elde edebilirsiniz.

Ayrıca; sebze suları vücuttaki fazla yağları atmaya yarayan mükemmel bir çözümdür. Sebze suyu kilo kaybettirirken metabolik performansı da artırır. Uzmanlara göre günde tüketilecek bir bardak sebze suyu hızlı bir şekilde kilolarınızdan kurtulmanıza yardımcı olur.

12. Salçanın Küflenmemesi İçin!

domates salçası

Salçayı cam kavanozlarda alın, eğer teneke kutularda alırsanız hemen steril edilmiş cam kavanoza aktarın. Mümkün olduğu kadar küçük kavanozlarda alıp, çabuk tüketin.
Kavanozdan salçayı alırken temiz bir kaşık kullanın, salçayı alınca üzerini yine aynı kaşığın tersiyle düzeltin ve üzerini tamamen kaplayıncaya kadar zeytinyağı ekleyin. Zeytinyağı buzdolabında donacağı için salça hava almayacak ve bozulmayacaktır. Bu yöntem ev yapımı salçalar için de geçerli.

Sizinde önermek istediğiniz PÜF noktası/noktaları varsa lütfen yorum bölümüne yazın.

Bir Yorum Yaz