Mantar Nasıl Temizlenir?

Mantar Nasıl Temizlenir?

Mantar nasıl temizlenir? Yıkanır mı?  Çoğu zaman kafamızı kurcalayan bir durumdur bu. O zaman mantar nasıl temizlenir sorusuna hemen açıklık getiriyorum. Mantarın lezzetini kaçırmadan temizlemek için yıkamamak gerekiyor. Aksi halde mantar su çekeceği için, pişerken de kendi suyuyla birlikte tüm suyu dışarı salar.

Mantar yıkanmaz, silinir denilse de içime sindiremediğimden az da olsa sudan geçiriyorum. Yalnız sonrasında suyunu çok bıraktığı için güzel bir şekilde kurulamak çok önemli!

Mantar, lezzetli ve protein bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Görünüş olarak da oldukça sevimli olan mantarlar, lezzetli olmalarından dolayı mutfakların vazgeçilmezidir. Hem tek başına hem de çeşitli sebzelerle birlikte pişirilerek oldukça lezzetli yemekler yapılmaktadır.

Ülkemizde en yaygın olan çeşidi kültür mantarıdır. Bu mantar çeşidi yapılan araştırmaya göre yıkanmadan temizlenmelidir. Peki ama nasıl mı?

Mantarı ayıkladıktan sonra ıslak havlu peçeteyle silerek temizlemelisiniz.

Buyurun detaylarını fotoğraflarımla anlatıyorum;

Öncelikle mantarın sap kısımlarını bastırarak çıkartın.

mantar nasıl temizlenir1

İnce uçlu bir bıçak yardımıyla mantarın zarını temizleyin. Sapların da zarlarını temizlemeyi unutmayın.

mantar nasıl temizlenir2

Zarı çıkarılan mantar bembeyaz kalacaktır. Bu aşamada ıslatılmış havlu kağıt yardımıyla mantarın içini ve dışını silerek temizlemelisiniz.

mantar nasıl temizlenir3 mantar nasıl temizlenir4

Mantarlar kullanıma hazırdır. İstediğiniz şekilde doğrayarak ya da bütün olarak kullanabilirsiniz.

mantar nasıl temizlenir5


Bonus: Mantarlı ve Ispanaklı Tart Tarifi İçin Buraya Tıklayınız

Tadıyla büyüleyen mantar ve ıspanaklı tart tarifimi bir nevi kiş olarak da değerlendirilebilir. Çok pratik ve sağlıklı bu tart tarifimi denersiniz umarım.

 


Youtube kanalıma abone olmayı unutmayın!

2 Comments

  1. Mantar bitki değildir.

Bir Yorum Yaz