Limon Kabuğunun 7 Mucizevi Etkisi

Limon Kabuğunun 7 Mucizevi Etkisi

Limon kabuğunun sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmiyor! Limon kabuğu içindeki potasyum ile kan basıncını düşürmeye, dolayısıyla kalp ve damar sağlının korunmasına yardımcıdır. Yine içinde bulunan Polifenol flavonoidler ile kötü kolesterolü düşürür ve kalp krizi riskini azaltır.
C ve P vitaminleri damarları temizler ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Salvestrol Q40 ve limonen kanserli hüclerin oluşmasına engel olur.
Limon kabuğu tüketimi meme kanseri, kolon kanseri ve cilt kanseri de dahil olmak üzere çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağlar.
Osteoporoz, romatoid artrit, kemik kırıkları, inflamatuvar poliartrit gibi çeşitli rahatsızlıkları önlemek ya da belirtilerini hafifletmek için kalsiyum ve C vitaminine ihtiyacımız var.
Limon kabuğu içerdiği yüksek C vitamini ile bu gibi kemik hastalıklarına karşı vücudu korur.
C vitamini hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunmak içinde gerekli.
Limon kabuğuyla bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve bu tip hastalıklardan korunabilirsiniz.

Limon Kabuğu Nasıl Kullanılır?

Kurutulmuş limon kabuğundan çay hazırlayabilirsiniz. 10-15 dakika kaynar suda beklettikten sonra ateşten alın ve 10 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Tatlandırmak için bal kullanabilirsiniz.

1. Cilt ve yüz lekeleri için doğal bir ağartıcı!

Cilt ve yüz lekeleri için doğal bir ağartıcı olarak limon kabuğunu kullanabilirsiniz. Düzenli olarak lekelerin üzerine limon kabuğuyla hazırladığınız karışımı sürmek lekelerin görünümünü azaltacaktır.
100 gram limon kabuğu, 160 miligram potasyum, 134 miligram kalsiyum, 129 miligram C vitamini, 10,6 gram lif içerir.

İhtiyacınız olan:
2 çorba kaşığı su
2 limon kabuğu

Uygulama Önerisi:
2 limonun kabukları soyularak mikserde püre haline getirilir. Püre haline getirilen kabukların içine 2 çorba kaşığı su eklenir. Hazırlanan karışım yüze sürülerek 5 dakika beklenir ve ardından temizlenir. Haftada 1 kez tekrarlandığında cilt lekelerini giderici etkileri gözlemlenmektedir.

2. Limonlarınızı buzluğa atın!

Limonları dondurun ve rendeleyin. Limon kabuğunu ayırmanıza gerek yok, zaten birincil amaçlardan biriside bu. Limonu kabuğuyla tüketmek.
Limon kabuğu limon ile birlikte kullanırsa elde ettiğiniz C vitamininin 5-10 katı kadar daha fazla vitamin elde edilir.
Ayrıca, limonun tamamını hiç ziyan etmeden kullanmış da oluyoruz.

Yapılacak işlem gayet basit;
Önce dondurulacak olan limonları iyice yıkayın ve buz dolabının derin dondurucu bölümüne yerleştirin ya da normal derin dondurucu kullanabilirsiniz.
Limonlar donduktan sonra, rendeleyerek istediğiniz her yemek, salata ve çorbalarınız ile tüketebilirsiniz.

3. Yağlı cilt problemine karşı iyileştirici etki!

Eğer cildiniz yağlıysa her zaman sivilce problemleriyle uğraşıyorsunuz demektir. Yağlı ciltlerin en iyi tarafı ise yaş ve yıllara rağmen kuru ciltler kadar yaşlanmamasıdır.
Yağlı ciltli insanların tamamen cildi kurutacak malzemeler kullanmaması lazım. Yağlı bir cilde sahip kadınlar bunu genellikle cildin dayanıklı olması ile özdeşleştirirler ama değildir.
Yapmanız gereken;
Yağlı cilt için iki adet suyu sıkılmış limonun kabuğunu suyun içine koyun ve yarım saat bekletin. Sonra robotta kabukları püre haline getirin. Temizlenmiş cildinize sürüp 10 dakika sonra suyla yıkayın.

4. Kurutup temizlikte kullanın!

Değersiz olarak gördüğünüz limon kabuklarını güneşli bir yerde kurutursanız, iyi bir temizleme aracına sahip olursunuz.
Bu kurumuş kabuklarla, özellikle isli ve yağlı mutfak eşyalarınızı, çelik eşyaları ve bıçakları ovarken, şaşırtıcı sonuçlar alabilirsiniz.

5. Bulaşık makinenizin kokusu değişsin!

Sıkılmış limonları bulaşık makinenizin içine yerleştirmeniz kötü kokuları önleyecek ve makinenizin mis gibi limon kokmasını sağlayacaktır.

6. Dişlerinizi fırçalayın!

Rendelenmiş limon kabuğu ile dişlerinizi fırçalarsanız, lekeler gider ve dişleriniz parlar.

7. Baş ağrınıza iyi gelir!

Limon, aroma terapi özellikleri sayesinde baş ağrınıza deva olacaktır.

Nasıl mı?
Suyunu sıktığınız limon kabuğunu rendeleyip ezin ve avucunuzda ovuşturup macun kıvamına getirin. Yüzünüze, alnınıza ve şakaklarınıza uyguladığınızda baş ağrınızı alacaktır.

 

3 Comments

  1. Çok güzel ve yararlı bir yazı. Limonu severim. Özellikle cilt lekeleri icin uygulayacağım. Sevgiler 🙂

Bir Yorum Yaz