Közlenmiş Kırmızı Biber Turşusu

Közlenmiş Kırmızı Biber Turşusu

Közlenmiş kırmızı kapya biberleri çok ama çok seviyorum. Hele turşusuna bayılıyorum. Bu yüzden de bulduğum en güzel kırmızı biberlerle her zaman turşu yapmayı tercih ederim. Aslıda közlenmiş haliyle de özellikle sabah kahvaltılarında üzerine biraz sızma zeytinyağ gezdirerek ve biraz da tuz serperek tüketilebiliyor.

 

O zaman hemen tarifine geçelim.

Malzemeler

 • 2 adet 66 cl kavanoz
 • 2 kilo kırmızı kapya biber
 • 8 diş sarımsak
 • 1 çay bardağı doğal elma sirkesi
 • 1 çay bardağı sıcak su
 • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

 1. Öncelikle kırmızı biberlerin içini çıkarıp çekirdeklerini iyice temizleyin ve biberleri güzelce yıkayıp kurumalarını sağlayın. Bu arada da fırını 200 dereceye getirip çalıştırın.
 2. İyice temizlenmiş ve kurumuş olan biberleri yağlı kağıt serili tepsiye yan yana dizin. 200 derece ısınmış fırına koyup iyice közlenmelerini bekleyin. Bu süre 15-20 dakika olabilir.
 3. Biberler iyice közlendikten sonra fırından alın ve biraz soğumalarını bekleyin. Yeterince soğuduktan sonra biberlerin kabuklarını çıkarın.
 4. Hazır olan biberleri iki kavanoza eşit bir şekilde ağızları aşağı bakacak şekilde yerleştirin. Sarımsakları ayıklayıp irice doğrayın, onları da yarı yarıya kavanozlara yerleştirin.
 5. Kaya tuzunu sıcak suyun içine koyup karıştırarak erimesini sağlayın. Sonra yarı yarıya kavanozlara paylaştırın. En son sirkeyi de yine yarı yarıya iki kavanoza paylaştırın.
 6. Sıvıların kavanoz içine iyice yerleşmesi için bir kaşıkla boşlukları açın. Aşağıdaki video da bunu görebilirsiniz. İşlem bittikten sonra kapakları sıkıca kapatın.
 7. En son kavanozları ters çevirip bir gece bu şekilde bekletin ve süre sonunda buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 10 gün sonra turşu hazır demektir. Afiyet olsun.

Tarifin detayları için videosunu izleyebilirsiniz!

Bir Yorum Yaz