Kızılcık Reçeli

Kızılcık Reçeli

Kızılcık reçeli sağlık ve sıhhat dolu kahvaltılar da ikram edeceğiniz en vazgeçilmez reçel olacaktır.

Yalnız kızılcık reçeli tarifinden önce kızılcığın sağlığımıza olan faydalarından bahsetmek istiyorum;

Kızılcığın sağlık açısından bu kadar faydalı olmasının en önemli sebebi içerdiği zengin miktardaki vitamin, mineral ve bileşenlerdir. Ortalama 100 gram kızılcık 46 kcal enerji içermektedir.  Kızılcığın en önemli özelliğinden bir tanesi C vitaminini bol miktarda içeren diğer besinlerde olduğu gibi etkili bir antioksdian olmasıdır. Çok yönlü bir meyve türü olan kızılcık aynı zamanda diş sağlığından cilt sağlığına, hücrelerin yenilenmesinden, sindirim sistemi organlarının sağlığının korunmasına kadar birçok faydası vardır.

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, kızılcığın içerdiği proanthocyanidins, kan damarlarında gelişen mikro-tümörleri durdurabilir. Kızılcık suyunun düzenli tüketimi tümörlerinin hızlı büyümesini engeller. Kızılcık suyunun içerdiği çok farklı kimyasallar, aynı zamanda, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını önler.

DİKKAT: Kan pıhtılaşmasına karşı warfarin kullanan hastalar, kızılcık tüketimine dikkat etmelidirler. Kızılcık ile warfarin ilacının birlikte tiketilmesi, ciddi sorunlar ortaya çıkarabilir.
Kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin kızılcık tüketiminden uzak durmasını tavsiye ediyoruz.
Böbrek taşı sorunu yaşıyorsanız kızılcık tüketiminden uzak durmalısınız. Böbrek taşı bulunan hastaların kızılcık kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda var.

Fotolar Hariç Kaynak: Faydaları Zararları

Malzemeler

  • Yarım kilo kızılcık
  • 3 su bardağı toz şeker
  • 1/2 limon suyu
  • 1 su bardağı su

Hazırlanışı

  1. Öncelikle kızılcıkları çöplerinden temizleyin ve bol suyla yıkayın. Suyunu süzdükten sonra reçel tenceresine alın. Üzerine toz şekeri ilave edin ve tencereyi buzdolabında bir gece bekletin.
  2. Ertesi gün reçel tenceresini buzdolabından çıkarın. Ocağa alın ve 1 bardak suyu ilave ettikten sonra orta ateşte kaynamasını bekleyin.
  3. Reçel fokurdamaya başladığı zaman, ocağın altını kısın ve üzerinde oluşan pembe köpükleri alın.
  4. Reçel bir saat kadar kaynadıktan sonra kıvamını almış olacaktır. İçerisine limon suyunu dökün ve karıştırdıktan sonra bir taşım daha kaynatın.

Bilginize: Kızılcık reçeli zamanla jölemsi bir kıvamda pelteleşebilir. İçeriğindeki pektin maddesinden dolayı bu durum çok normaldir.

NOT: Kışlık yapmak isterseniz kavanozlara sıcakken koyup yeni ve kaynatılmış kapakları sıkıca kapatarak ters çevirin. Bu şekilde soğuduktan sonra normal haliyle serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz