Kışlık Domates Sos

Kışlık Domates Sos

Kışlık domates sos yapmak için inanın çok fazla sebebiniz var. Yazın o mis kokulu etli domateslerini kışın bulmak mümkün değil maalesef.

Kış mevsimi boyunca her an elinizin altında olacak ve bütün yemeklerinizde kullanabileceğiniz nefis bir domates sos tarifi veriyorum. Bu tarif benim her sene yaptığım ve çok memnun kaldığım bir tariftir. Umarım siz de memnun kalırsınız.

Malzemeler

 • 5 kilo yumurta domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 10-12 adet yeni kapaklı küçük kavanoz (veya 5-6 adet orta boy kavanoz)

Hazırlanışı

 1. Temizlenmiş, kurulanmış ve kapakları sağlam olan kavanozlarınızı önceden hazırlayın. Kışlık konserve yapacağımız için kapaklarınız mümkün olduğunca yeni olursa daha iyi olur.
 2. Ben 1-2 kullanımlık olsun diye küçük kavanoz tercih ettim. Kavanozları dizeceğiniz büyük bir tepsiye kağıt havlu serin. Üzerlerine örtmek için de mutfak bezi hazırlayın.
 3. Domatesleri iyice yıkayın ve kabuklarını soymadan küp küp doğrayın. Uygun büyüklükte bir tencereye koyup, önce orta ateşte kaynayana kadar sonra da kısık ateşte arada karıştırarak kaynatın.
 4. Ocağa koyduktan yarım saat sonra tuzunu ilave edin ve bir iki kere karıştırın, kaynatmaya devam edin. Toplam bir buçuk saat kadar kaynatın. Sonrasında el blender’i ile sos kıvamına gelene kadar çekin.
 5. Sonrasın da tekrar ocağa alıp kaynamasını sağlayın ve ocağı kapatın. Sosu sıcak sıcak kavanozlara doldurun ve kapaklarını sıkıca kapatıp.
 6. Önceden hazırladığımız alana ters çevirip yerleştirin. Tüm sosu bu şekilde kavanozlara doldurup, ters çevirdikten sonra üzerlerini de bir mutfak bezi ile örtün.
 7. Bu şekilde en az bir gün, soğuyup vakumlanana kadar bekletin.  Süre sonunda, kavanoz kapakları içeri doğru çökmüşse eğer vakumlanma gerçekleşmiş demektir.
 8. Mis kokulu nefis yaz domatesleriyle kışlık soslarınız hazırdır.

Tarifin detayları için videosunu izleyebilirsiniz!

Bir Yorum Yaz