Kışlık Domates Sos

Kışlık Domates Sos

Kışlık domates sos yapmak için inanın çok fazla sebebiniz var. Yazın o mis kokulu etli domateslerini kışın bulmak mümkün değil maalesef.

kışlık domates sos

Kış mevsimi boyunca her an elinizin altında olacak ve bütün yemeklerinizde kullanabileceğiniz nefis bir domates sos tarifi veriyorum. Bu tarif benim her sene yaptığım ve çok memnun kaldığım bir tariftir. Umarım siz de memnun kalırsınız.

🍅🍅
Bu tarifimi aslında çok kısa bir süre önce paylaşmıştım. Takipçilerimden gelen çok önemli bir uyarı ⚠️ doğrultusunda yeni yaptığım sosları ters çevirmeden soğuttum. Sıcak domates sosun asitli yapısı, kapakların içinde bulunan bpa denen bir madde ile etkileşime geçip kanserojen etki yaratıyormuş. Bu sebepten dolayı kavanoz kapaklarını  3 geri 1 ileri tekniğiyle kapatıp kavanozu ters çevirmeden vakumlamak en doğru yöntem oluyor. Ben bu sefer aynen uyguladım. Bu yöntemle hazırladığım sosları fotoğraflayıp yeniden paylaşmak istedim.
🍅🍅

Ben çok memnun kaldım, umarım siz de memnun kalırsınız.

Malzemeler

 • 5 kilo yumurta domates
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 10-12 adet yeni kapaklı küçük kavanoz (veya 5-6 adet orta boy kavanoz)

Hazırlanışı

 1. Temizlenmiş, kurulanmış ve kapakları sağlam olan kavanozlarınızı önceden hazırlayın. Kışlık konserve yapacağımız için kapaklarınız mümkün olduğunca yeni olursa daha iyi olur.
 2. Ben 1-2 kullanımlık olsun diye küçük kavanoz tercih ettim. Kavanozları dizeceğiniz büyük bir tepsiye kağıt havlu serin.
 3. Üzerlerine örtmek için de mutfak bezi hazırlayın. Domatesleri iyice yıkayın ve kabuklarını soymadan küp küp doğrayın.
 4. Uygun büyüklükte bir tencereye koyup, önce orta ateşte kaynayana kadar sonra da kısık ateşte arada karıştırarak kaynatın.
 5. Ocağa koyduktan yarım saat sonra tuzunu ilave edin ve bir iki kere karıştırın, kaynatmaya devam edin. Toplam bir buçuk saat kadar kaynatın.
 6. Sonrasında el blender’i ile sos kıvamına gelene kadar çekin. Sonrasın da tekrar ocağa alıp kaynamasını sağlayın ve ocağı kapatın.
 7. Sosu sıcak sıcak kavanozlara doldurun ve kapaklarını 3 geri 1 ileri tekniğiyle kapatın. Önceden hazırladığımız alana düz olarak yerleştirin.
 8. Tüm sosu bu şekilde kavanozlara doldurup, tepsiye dizdikten sonra üzerlerini bir mutfak bezi ile örtün. Bu şekilde en az bir gün, soğuyup vakumlanana kadar bekletin.
 9. Süre sonunda, kavanoz kapakları içeri doğru çökmüşse eğer vakumlanma gerçekleşmiş demektir. Mis kokulu nefis yaz domatesleriyle kışlık soslarınız hazırdır.

Tarifin detayları için videosunu izleyebilirsiniz!

Bir Yorum Yaz