Kışlık Dolmalık Biber Nasıl Hazırlanır?

Kışlık Dolmalık Biber Nasıl Hazırlanır?

Kışlık dolmalık biberleri aynı tazelikte kalmaları ve kışın da tüketilmeleri için dondurucuya koyabilirsiniz. Dolmalık biberler yazın en fazla zeytinyağlı olarak tüketilse de kışın da etlisi daha çok yapılır. Bu yöntemle yazın tezgahları süsleyen o mis gibi taptaze dolmalık biberleri kışa taşıyabilirsiniz.

Ayrıca unutmayın ki dolmalık biberde ki C vitamini miktarı portakal da olduğu kadardır ve özellikle bağışıklık sistemimiz için çok büyük fayda sağlar.

Malzemeler

  • İstediğiniz kadar dolmalık biber
  • Buzdolabı poşeti
  • Pipet

 

Hazırlanışı

  1. Önce dolmalık biberlerin çekirdekli kısmını bastırarak çıkarın ve yıkayın. Yıkadığınız biberleri süzülmeleri için süzgece alın.
  2. Suları iyice süzüldükten sonra porsiyonlarını kendiniz belirleyeceğiniz adette dolmalık biberi tek sıra halinde buzdolabı poşetlerine yerleştirin.
  3. Biber poşetlerini vakumlamak için de pipeti poşetin kenarından sokup poşetin ağzını elinizle kapatarak içindeki havayı çekin. Poşetin ağzına düğüm atıp bu şekilde derin dondurucuya kaldırabilirsiniz.
  4. Bu arada en önemli nokta biberleri pişireceğiniz zaman çözülmesini beklemeden içini doldurup pişirmelisiniz. Aksi halde biberlerin çözülmesini beklerseniz tamamen sulanırlar.


Kışlık Taze Fasulyelerim Hazır..

Kışlık taze fasulye hazırlamak sandığınızdan çok daha kolay. Yaz mevsiminin o lezzetli taze fasulyelerini kışın da aynı lezzette yemeniz için size harika bir tarif veriyorum. Mutlaka deneyin ve atın dondurucuya.. İnanın kışın bana dua edersiniz.

Yazılı tarifi için buraya tıklayınız.

Youtube kanalıma abone olun, tarif videolarımdan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir Yorum Yaz