Kırmızı Lahana Turşusu

Kırmızı Lahana Turşusu

Kırmızı lahana turşusunu hep lokantalarda yemeğe alışmışız ya, ben de bu sefer lokanta usulü yapmaya karar verdim. Kırmızı lahana turşusu, meze olarak ya da salatalara karıştırarak tüketebileceğiniz harika bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor. Kırmızı lahana tüketmek çok önemli, çünkü kırmızı lahananın sağlığımıza olan faydaları saymakla bitmiyor.

Bunlardan en belirgin olanı da, vücudunuzu tüm olumsuz etkilerden sıyıracak ve bağışıklık sisteminizi koruyacak olmasıdır. Bunun yanı sıra beyin fonksiyonlarını çalıştırıcı ve konsantrasyonunu artırıcı etkiye sahiptir. Oldukça düşük kalorili olan kırmızı lahana, lif bakımından zengin oluşu sebebiyle de kilo problemi olanların tercih ettiği bir besindir. Uzmanlar mor renkli yiyeceklerin faydalarını her fırsatta vurguluyorlar. Modern beslenme uzmanlarıysa lahananın gücünün C vitamini ve yüksek miktarda sülfür içermesinden dolayı olduğunu söylüyor.

O zaman hemen tarifime geçiyorum;

Malzemeler

  • 1 adet orta boy kırmızı lahana
  • 1,5 su bardağı ev yapımı elma ya da üzüm sirkesi
  • 1,5 su bardağı içme suyu
  • 3 adet yarım litrelik cam kavanoz
  • 1 yemek kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

  1. Lahanayı ince ince doğrayın. Derince bir kabın içine alıp üzerine kaya tuzunu koyun ve biraz yumuşaması için hafifçe ovarak harmanlayın.
  2. İyice harmanladıktan sonra temiz kavanozlara sıkıca bastırarak yerleştirin. Sirke ve suyu ayrı bir kapta karıştırıp Kavanozlara paylaştırarak dökün.
  3. Kavanozların ağzını sıkıca kapatıp buzdolabına kaldırın. Yaklaşık 3-4 gün sonra yenecek kıvama gelecektir. Beğeneceğinizi umuyorum, şimdiden afiyet olsun.

Bir Yorum Yaz