Kavun Sorbe

Kavun Sorbe

Kavun sorbe, dondurma tadında harika bir serinleticidir. Bu sıcak yaz günlerinde serinlemek için değişik bir lezzet arıyorsanız kavun sorbe tarifimi mutlaka denemelisiniz, asla pişman olmazsınız.

Kavunun faydaları vücudu serinletmesiyle bitmiyor;

Mesela idrar söktürücü olmasından dolayı, idrar yolu hastalıklarından şikayetçi olanlara bol bol kavun yemeleri tesviye edilir. 

kavun sorbe tarifi

Değer belli başlı faydalarını sıralamak gerekirse; Kabızlığı giderir, romatizma ve basur şikayetlerini azaltır. Böbrekleri temizler, böbrek taşlarını ve kumlarını dökmeye yardımcı olur. Yatıştırıcı etkisi ile rahatlık verir ve uykusuzluğa iyi gelir. Cildin taze görünmesini sağlar.

Gelelim tarifimize;

Malzemeler

  • 1/2 adet kavun
  • 1 yemek kaşığı limon suyu
  • 1/4 su bardağı bal
  • 1/4 su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

  1. Kavunun yarısını dilimlere ayırın ve kabuklarını ayıklayın. Daha sonra kavunu dilimlere ayırın.
  2. Yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye kavun dilimlerini birbirine değmeyecek şekilde yerleştirin ve derin dondurucuda 6 saat kadar dondurun.
  3. Süre sonunda donmuş olan kavun parçalarını rondoya atın ve üzerine limon suyu, içme suyu ve bal ekleyip kavunlar iyice ufalanıp krema kıvamına gelene kadar çekin. Arada gerekiyorsa bir miktar daha su ilave edebilirsiniz.
  4. Krema kıvamına gelen kavun sorbeyi, bir kabın içine çıkarın ve 1 saat kadar daha dondurucuda beklettikten sonra dondurma kaşığı ile alarak servis edebilirsiniz.

Püf Noktası: Donmuş kavun sorbe dilimlerini rondodan geçirme sırasında arada sırada karıştırmak gerekiyor.

Bir Yorum Yaz