Hurma Suyu Nasıl Yapılır?

Hurma Suyu Nasıl Yapılır?

Hurma suyu ile rafine şeker kullanmadan tatlı, kek ve kurabiye yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Vücudumuzun sağlıklı ve zinde kalabilmesi için çok önemli bir rol oynayan hurma, çok fazla element içermektedir. Son derece sağlıklı olan hurmanın suyu ile de her türlü tatlı, pasta ve kekleri tatlandırabilirsiniz.

Hurma, özellikle B9 vitamini yani Folik Asit ve proteinleri bünyesinde barındırır. Ayrıca kalsiyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir ve sodyum mineralleri ile meyve şekeri açısından da zengin bir besindir. Dişlerin çürümesini önleyen flor ve bağışıklı sistemini güçlendirerek kanser önleyici işlevi olan Selenyum gibi minerallerde hurmalarda bulunuyor. Bu nedenle günümüzde bilim adamları, insanın sadece hurma ve suyla yıllarca yaşayabileceğini belirtmektedirler.

Hurmanın içerisinde yer alan çeşitli vitamin ve mineraller hafızayı güçlendirerek beynin daha iyi çalışmasını sağlıyor. Aynı kuru yemişler gibi hurmada harika bir atıştırmalık. İçinde bulunan früktoz bitmek bilmeyen bir enerji verir.

Hemen tarifine geçiyorum;

Malzemeler

  • 250 gram kuru hurma
  • 500 ml sıcak su

Hazırlanışı

  1. Yıkadığınız hurmaları bir kavanoza koyun ve üzerini geçecek kadar su koyup 2 saat kadar bekletin. 
  2. Şişen ve yumuşayan hurmaları sudan çıkarın. Kabuklarını soyun ve çekirdeklerini de çıkarın.
  3. Hurmaları blender’a koyup üzerine sıcak suyu ilave edin ve iyice çekin. Son işlem olarak da bir tülbent yardımıyla püre haline gelen hurmayı iyice süzün.
  4. Daha sonra da uygun cam şişelere koyup, buzdolabında saklayın.


Harika bir hurmalı tel kadayıf tatlısı da var!

Hurmalı tel kadayıf, hem besleyici hem de lezzetli bir tatlıdır. Tarifi için BURAYA tıklayınız.

Bir Yorum Yaz