Hamsi Cips (Karabuğday Unuyla)

Hamsi Cips (Karabuğday Unuyla)

Hamsi cips alır mıydınız?

Omega 3, omega 6, balık yağı, kalp sağlığı vs. diye sürekli bahsedilen günümüzde, faydalı bir atıştırmalık cips alternatifi sunmak istiyorum.


Bunun için istediğiniz kadar hamsiyi alıp kılçıklarını da çıkararak yaprak şeklinde hazırlamanız yeterli. İnanın hem kendiniz hem de özellikle çocuklarınız için inanılmaz lezzetli ve sağlıklı bir atıştırmalık oluyor.

Malzemeler

  • 750 gram hamsi balığı
  • 1 su bardağı kara buğday unu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 2-3 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

  1. Balıkları kılçıklarını da çıkartarak yaprak şeklinde ayıklayın ve güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra süzgece aktarıp suyunun iyice süzülmesini sağlayın.
  2. Unu ve tuzu yayvan bir tabağa koyup karıştırın. Bu arada fırını 160 dereceye ayarlayın. Fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üzerine bir miktar zeytinyağ sürün.
  3. Suları iyice süzülen balıkları una bulayıp dış tarafları alta gelecek şekilde yan yana dizin. Daha sonra da kalan balıkları una bulayıp dış tarafı üstte kalacak şekilde diğer balıkların üstlerine kapatın.
  4. En son üstlerine zeytinyağı gezdirin ve ısınmış fırına koyun. Yaklaşık 30 dakika (süre her fırına göre değişebilir, kontrol etmelisiniz) sonra hamsi cipsler hazırdır.


“Yok ben hamsi tava severim” derseniz buyurun o zaman tarifi için BURAYA tıklayabilirsiniz.

 

Bir Yorum Yaz