Glütensiz Pancake/Pankek

Glütensiz Pancake/Pankek

Glütensiz pancake yapabildiğim için çok mutluyum. Bir de elimde hazır buttermilk olunca hem lezzeti hem de kıvamı nefis oldu. Buttermilk nedir derseniz eğer; kısaca sütün tepkimeye girmesi sonucu oluşan çözeltilerden arta kalan sulu kısım diyebilirim.  Buttermilk’i evinizde kendiniz de yapabildiğiniz gibi benim gibi hazırını da alabilirsiniz.  Yağlı sütten elde edilen buttermilk, süte göre daha koyu bir kıvamdadır.


Pasta, dondurma, salata, kremanın yanı sıra tavuk ve balık yemekleri, pancake, krep ve soslarda kullanılır. Yapımı oldukça basittir, oda sıcaklığında 1 bardak süte limon veya sirke koyup sütün kesilmesiyle elde edilir.  Özellikle hamur işlerinde ve keklerde tercih edilir. Asitik yapısı nedeniyle kabartma tozu ve karbonatla tepkimeye girer böylece kekinizin kabarmasını sağlar.

Malzemeler

  • 1 su bardağı buttermilk (Aynı ölçüde bitkisel ya da alerjiniz yoksa hayvansal süt de olur)
  • 2 adet yumurta
  • 2 çay bardağı glütensiz nohut unu
  • 1/2 çay kaşığı karbonat (üzerine 2-3 damla limon)
  • 1 yemek kaşığı organik bal
  • 1/4 çay kaşığı kaya tuzu

Hazırlanışı

  1. Önce sulu malzemeleri karıştırma kabına alıp iyice karıştırın, karbonatın üzerine 2-3 damla limon sıkarak köpürtün ki aktife olabilsin.
  2. Sulu karışımın üzerine kuru malzemeleri ilave edip karıştırmaya devam edin. Hazır olan pankek hamurumuzu 10 dakika dinlenmeye bırakıyoruz.
  3. Tavayı çok hafif yağladıktan sonra, hamurdan 2 yemek kaşığı kadar alıp tavaya koyuyoruz. Hamur göz göz olunca çevirip diğer tarafını pişirin.
  4. Bütün pankek hamurunu bu şekilde pişirin. Glütensiz pancake hazır, ılık olarak yanında peynir, reçel, bal.. vb gibi istediğiniz malzemeyle birlikte servis edebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz