Fıstık Ezmeli Çikolata Bombası

Fıstık Ezmeli Çikolata Bombası

Fıstık ezmeli çikolata bombası yapmak hem çok pratik hem de çok keyifli olacak. Çünkü o kadar lezzetli oluyorlar ki tamamen bomba etkisi yaratabilir, benden söylemesi. 🙂

İster beyaz çikolata ile ister sütlü, yok olmaz bitter çikolata ile de yapabilirsiniz tabi ki. Diyelim evinizde parça parça çikolatalar artmış (nasıl olduysa 🙂 ) alın onları ve eritin işte, arasına da istediğiniz kremayı koyun ve dondurun.

Çikolatanın faydalarından biraz bahsetmek istiyorum; çikolatanın hammaddesi olan kakaonun içeriğinde yer alan flovanol beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlamaktadır. Bu da ilerleyen yaşlarda görülen bunama, bellek kaybının önüne geçmektedir. Antioksidan özelliği ile tıpkı kahve gibi kanser hücrelerinin vücut içerisinde çoğalmasının ve yayılmasının büyük oranda önüne geçmektedir.

Yalnız faydalarını görüp aşırıya kaçmamanız gerektiğini unutmayın, aksi halde kilolara yol göstermiş olursunuz.

Malzemeler

  • 300 gram eritilmiş bitter çikolata
  • 150 gram eritilmiş beyaz çikolata
  • 200 gram fıstık ezmesi

Hazırlanışı

  1. Beyaz ve bitter çikolatayı benmari usulü eritin. Küçük silikon kalıpları cupcake kalıbına yerleştirin.
  2. İlk önce eritilmiş çikolatayı 1 yemek kaşığı kadar koyun ve kaşığın tersiyle kalıbın kenarlarına da bulaşmasını sağlayın.
  3. Ortasına 1 tatlı kaşığı fıstık ezmesi koyup tekrar 1 yemek kaşığı kadar eritilmiş çikolata ilave ederek üzerini kaşığın tersiyle düzleyin.
  4. Kalıpları 30 dakika kadar derin dondurucu da beklettikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz.

Püf Noktası: İsterseniz böğürtlen ya da ahududu ile süsleyebilir hatta dondurmadan önce arasına bile koyabilirsiniz.


Bonus: Çikolatanızı kendiniz yapmak ister misiniz?

Hem besleyici ve sağlıklı hem de şekersiz.! Çocuklarınıza gönül rahatlığıyla yedirebilirsiniz. Ayrıca siz de kilo alırım diye çekinmeden tüketebilirsiniz, mutlu olmak lazım değil mi?

Ev Yapımı Çikolata Tarifimiz Burada

 


 

Bir Yorum Yaz