Fırında Kaşarlı Mantar

Fırında Kaşarlı Mantar

Fırında kaşarlı mantar, mantarla yapılan yemeklerin içinde belki de en lezzetli olanıdır.

Fırında kaşarlı mantar yapmak için öyle çok bir malzeme de gerekmiyor. Rendelenmiş peynir, arzu ettiğiniz baharatlar ve biraz da zeytinyağ yeterli. Izgara et, tavuk yanına öyle çok yakışıyor ki. Tabii ki fırında kaşarlı mantarın tadındaki o özel lezzette rendelenmiş kaşar peynirinden geliyor.

Mantar, lezzetli ve protein bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Görünüş olarak da oldukça sevimli olan mantarlar, lezzetli olmalarından dolayı mutfakların vazgeçilmezidir. Hem tek başına hem de çeşitli sebzelerle birlikte pişirilerek oldukça lezzetli yemekler yapılmaktadır.

Mantarın lezzetini kaçırmadan temizlemek için yıkamamak gerekiyor. Aksi halde mantar su çekeceği için, pişerken de kendi suyuyla birlikte tüm suyu dışarı salar. Mantar yıkanmaz, silinir denilse de içime sindiremediğimden az da olsa sudan geçiriyorum. Yalnız sonrasında suyunu çok bıraktığı için güzel bir şekilde kurulamak çok önemli!

Malzemeler

  • 500 gram kadar orta büyüklükte mantar
  • 1,5 su bardağı rendelenmiş taze kaşar peyniri
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı sarımsak tozu
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı tuz

Hazırlanışı

  1. Öncelikle mantarları ayıklayıp güzelce temizleyin. Bunu nasıl yapacağınızı buraya tıklayıp görebilirsiniz.
  2. Kare bir borcam fırın kabını hafifçe yağlayıp temizlediğiniz mantarları kase şeklinde dizin.Mantarların üzerine tuz, sarımsak tozu ve karabiber serpin.
  3. Rendelenmiş kaşar peynirini mantarların içlerine dolduracak şekilde paylaştırın. 180 derece ısınmış fırına koyun ve 20-25 dakika kadar pişirin.
  4. Köfte, tavuk ya da ızgara et yanında sıcak servis edebilirsiniz.

fırında kaşarlı mantar

Bir Yorum Yaz