Ev Yapımı Yoğurt (Fotoğraflı Anlatım)

Ev Yapımı Yoğurt (Fotoğraflı Anlatım)

Ev yapımı yoğurt çoğumuzun da bildiği gibi, sağlığımıza olan faydalarıyla çok fazla önem arz ediyor.
Yağ yakımını hızlandırmasından tutun da kemik gelişimine kadar bir çok faydası olan ev yapımı yoğurdu sorunsuz yapabilmeniz için fotoğraflı ve püf noktalarıyla beraber aşağıda anlatmaya çalıştım. Umarım işinizi görür.

Ev yapımı yoğurdun sağlığımıza olan faydalarını anlattığım yazıma burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kısacası sağlığınız için ev yapımı yoğurt tüketin!

Ev Yapımı Yoğurt

Çok uzun zamandır yoğurdumu kendim yapıyorum, en sağlıklısı da bu zaten. Dışarıdan alınan yoğurtların ne kadar doğal olduğu da ayrı bir tartışma konusu.

Ev Yapımı Yoğurt Yapılışı

yogurt-yapımı1

Sütünüzü emin olduğunuz bir yerden günlük çiğ süt olarak almanızı tavsiye ediyorum. Eğer bulamıyorsanız da günlük şişe süt kullanın derim.

  • Öncelikle bir kilo sütü tencereye alıp iki taşım kaynamasını sağlayın. Bu arada 2-3 kez tahta kaşıkla karıştırmalısınız, böylelikle sütün buharı dışarı çıkacağından dolayı yoğurdunuz çok daha katı olacaktır.

Püf Noktası: Başında durmayacaksanız eğer tencerenin üzerine tahta kaşığınızı koyarsanız sütün taşmasını engellemiş olursunuz.

yogurt-yapımı2

  • Sütün mayalanacağı yeri tespit ettikten sonra, sarmak için battaniye ve üzerine ince bir örtüyü serip hazır etmek gerekiyor. Sonrasında tercihen derince bir cam kaseye kaynamış olan sütü döküyorsunuz. Sütün, serçe parmağınızı sokup yediye kadar saydığınızda parmağınızın yanmadığı sıcaklığa gelmesi gerekiyor.

Püf Noktası: Bu aşamada önemli olan sütün mayalanacağı yerin her hangi bir çarpmada sallanmıyor olmasıdır. Yoğurt mayalanırken sallanmaması gerekiyor aksi halde maya tutmayabilir.

yogurt-yapımı3

  • Yaklaşık 1,5 yemek kaşığı kadar yoğurt mayası kullanıyorum. Mayamı süte ilave etmeden önce sütten 2 kaşık kadar yoğurda ilave ediyorum ve yoğurdun da sütün sıcaklığına gelmesini sağlıyorum.

Püf Noktası: Mayayı süte direk dökmeyin. Kaşık kaşık ve kabın kenarlarından doğru dökülmelidir.


Mayanız yoksa eğer ya emin olduğunuz bir komşunuzdan isteyin ya da isterseniz size aşağıda tarifini verdiğim mayayı uygulayabilirsiniz.

Bunun için 15 adet

iğ nohut ve 1 su bardağı süt gerekli.

Yapımına gelince;

Sütü elinizi hafif yakacak kadar ısıtın, sakın kaynatmayın. Çiğ nohutları kavanoza alıp üzerine sütü dökün. Ağzını sıkıca kapatın ve bir beze sarıp kalorifer peteğinin üzerine bırakın.
Bir gece bu şekilde bekletin, mayanın çökelek gibi oluşumlarla dolmuş olması gerekiyor. Vakit kaybetmeden de mayayı süzgeçten geçirmelisiniz. Yoğurt mayanız kullanıma hazırdır.


yogurt-yapımı4

  • Mayaladığınız sütün üzerine süzgeç kapatıyorsunuz. Bu şekilde sütün buharı içine değil dışarı çıkmış olacak ve yoğurdun sulu olmasını önleyecektir.

Püf Noktası: Süzgecin sütün üzerini tamamen örtecek ebatta olmasına dikkat etmelisiniz.

yogurt-yapımı5

  • Bu şekilde önce ince bir örtüyle, sonrasında daha kalınca bir örtüyle sarmalısınız.

Püf Noktası: Süzgeç deliklerinin olduğu yerlere kesinlikle ince pamuklu bez denk gelmeli ki sütten çıkacak buharı çeksin.

yogurt-yapımı6

  • Bu şekilde hiç ellemeden ve kıpırdatmadan yaklaşık 7-8 saat kadar beklemeli.

Püf Noktası: Yoğurdunuzu akşamdan mayalarsanız eğer sabaha yoğurdunuz hazır olur.

yogurt-yapımı7

İşte yoğurdumuz hazır. Nasıl güzel görünüyor değil mi? İnanın tadı da çok nefis 🙂

yogurt-yapımı7

  • Son bir işlem kaldı. Hala içinde olan bir parça nemi çeksin diye kapakla arasına kağıt havlu koyuyorum.
  • Bu şekilde buzdolabında yine 7-8 saat kalmalı ki tam kıvamına gelsin.

[/indirecektin]

Arzu ederseniz de yoğurdunuzu cam kavanozlarda da mayalayabilirsiniz. 

Afiyet olsun.

Sağlıkla tüketmenizi dilerim!

2 Comments

  1. Abla adamsın ✋?✋?? sağlam tarif

Bir Yorum Yaz