Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Ekşi Mayalı Köy Ekmeği

Ekşi mayalı köy ekmeğinin diğer klasik mayalı ekmeklere göre faydaları saymakla bitmiyor. Ekşi mayalı ekmek çok lezzetlidir ve geç bayatlar. Ekşi mayada pek çok aktif bakteri mantar kültürleri mevcut olduğu için daha probiyotiktir. En önemli özelliği de hazır mayalardan farklı olarak ekşi maya hiç tükenmez. Azalınca içine un ve su ilave edince mayanız tekrar hazır olmuş olur.

Yıllar geçtikçe mayanız daha da olgunlaşır ve lezzetlenir. Ayrıca; maya yıllandıkça ekmeğiniz daha uzun zaman taze kalır. Ekşi mayalı ekmeğin sindirimi kolaydır. İçindeki bakteri ve mantarlar ekmekteki tahılı önceden sindirir, böylece size sindirimi kolay ve sağlıklı ekmeği bırakır.

Bu doğal kabartıcı insanoğlu tarafından 5000 yıldır kullanılırken, hazır yaş veya kuru mayalar sadece 100 yıldır kullanılmakta. Hazır mayalarda genellikle tek bir kuvvetli mantar kullanılır. Bu güçlü mantar hamuru çabucak aktive ettiği için zamandan müthiş bir tasarruf sağlar. Tabi lezzetten maalesef fedakarlıkla.

Kaynak (Foto hariç): Doğal Maya

Bu tarif ve fotoğraflar Trakya Doğa ve Yaşam -Çöpköy” den Fatma Turan Kuleci tarafından gönderilmiştir. Kendisine teşekkür ederim. Aynı zamanda da bu sayfayı mutlaka takibe alın, harika bir köy ve tanımanızı tavsiye ederim.

Öncelikle tam organik ekşi maya yapımını kısaca anlatmak istiyorum;

Ekşi Maya Malzemeleri

 • 1,5 su bardağı un
 • 1,5 su bardağı ılık su
 • 1/2 kuru soğan

Ekşi Maya Hazırlanışı

 1. Un ve ılık suyu bir kapta bozadan daha kalın bir  kıvama gelene kadar karıştırın. Kıvamına göre biraz daha un ilave edebilirsiniz.
 2. İçine yarım baş soğanı yıkayıp koyun. Yaklaşık 12-13 saat bu şekilde beklettikten sonra mayanız kabarıyor. Kabardıktan sonra soğanı çıkarabilirsiniz.
 3. Ekmeğinizin hamuruna da bu kabaran kısmı koyuyorsunuz. Kalan mayanın üzerine tekrar un ve su koyup dolaba kaldırıyorsunuz, böylece hazırda mayanız oluyor.
 4. Mayayı tazeleyip dolaptan çıkardıktan yaklaşık 1-2 saat sonra maya daha da kabarıyor.

Gelelim ekşi mayalı köy ekmeğinin yapılışına;

Malzemeler

 • 2,5 su bardağı kadar ekşi maya
 • 6-7 su bardağı kadar un
 • Aldığı kadar ılık su
 • 1 çorba kaşığı tuz

Hazırlanışı

 1. Bütün malzemeleri hamur kabına alıp çok fazla olmasa da yumuşak kıvamda bir hamur elde edene kadar iyice yoğurup tepsiye alın. Sonra hazırladığınız hamuru 3 parçaya ayırıp somun haline getirip üzerini bir bezle örtün ve tepside oda ısısına bağlı olarak 4-5 saat dinlendirin.
 2. Ekmek çok geç kabardığı için bu süreyi mutlaka doldurmak gerekiyor. Daha sonra 190 derece ısınmış fırında ağır ağır pişirin. Pişirme süresi fırına göre değişiklik gösterse de yaklaşık 1 ila 1,5 saati buluyor.
 3. Pişen ekmeğin üzerine tepsideyken elinizle çok az su serpin ve üzerini temiz bir bezle örtün. 15 dakika kadar ekmeğin terlemesini bekleyin. Terleyen ekmeği önce kenarlarından başlayarak tepsiden çıkarın.
 4. Ekmek tamamen doğal ve katkısız olduğu için 10 gün boyunca kesinlikle küf yapmadan dayanır. Bir beze sarıp dolabınızda saklayabilirsiniz. Ayrıca bu ekmeği tam buğday unuyla da yapabilirsiniz, az hamur tutup granit kek kalıbınız varsa onda da pişirebilirsiniz.

Not: Dolapta hazır ekşi mayanız varsa 2-3 saat önceden çıkarıp ılınmasını sağlayın. Böylece mayanız daha da kabaracaktır. Tabii ki kıvamı yerinde ise buzdolabından çıkarır çıkarmaz soğuk olarak da kullanılabilir.

Tarifi yaptıktan sonra yorumlarınızı birer fotoğrafla aşağıda bekliyorum. Şimdiden afiyet olsun..

Bir Yorum Yaz