Depresyon ve Stres Gidermeye Yardımcı Çaylar

Depresyon ve Stres Gidermeye Yardımcı Çaylar

Depresyon ve kaygının azaltılması, ayrıca ruh halinin yükseltilmesi için tüketilebilecek bazı çaylar mevcuttur. Bir çok rahatsızlığın tedavisine destek olarak bitkilerden de fayda sağlamaktadır. Özellikle sakinleştirici etkileri ile bazı bitkilerin stresi giderdiği bilinmektedir.

Kahvenin iyi bir sakinleştirici olduğu bilinir. Hemen her gün tükettiğimiz bu keyifli kahve molası yerine daha etkili bitki çayı molası vermeye ne dersiniz?

İşte stres gidermeye yardımcı bitkisel çaylardan bazıları;

Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren papatya çayı:

Sakinleştirici etkisiyle rahatlık veren ve uykuya geçişi kolaylaştıran papatya çayı yüzyıllardır depresyon, kaygı ve uykusuzluk tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Papatya çayı merkezi sinir sistemine etki ederek depresyona bağlı ağrıların da azalmasına yardımcı olur ve serotonin, dopamin gibi depresyonla ilgili sinir taşıyıcıların düzenlenmesini sağlar. Uyku kalitesini arttırarak enerjiyi yükseltir.

Özellikle lavanta ile birlikte demleyip 1 bardak içilirse, kasların gevşemesine ve mideye yansıyan stresin giderilmesine fayda sağlamaktadır.

Papatya çayının hazırlanması oldukça kolaydır;  1 tatlı kaşığı papatya kaynar suya konularak 10 dk demlendirilip süzüldükten sonra içilir. Günlük 2-3 bardak içilebilir. Tesirini yitirmemesi için kaynatılmadan hazırlanır.

ÖNEMLİ: Bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Kaşıntı, kusma, mide bulantısı gibi yan etkileri olabilir. Antidepresan, sakinleştirici, uyku ilaçları ve alkolle birlikte alınmamalıdır. Hamilelik döneminde içilmemelidir.

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitki sarı kantaron:

Hafif dereceli depresyon tedavisinde en sık kullanılan ve en etkili bitki sarı kantarondur. Sakinleştirici ve ruh halini yükselten etkisi vardır. Ülser ve gastrit sorunu olan kişiler için sarı kantaron çayı oldukça faydalıdır. Faydasından yararlanmak için de günde bir su bardağı ölçüsünde sarı kantaron çayı içilmesi yeterli olacaktır. Gün boyu kendinizi dinç hissetmenize yol açar.
Ayrıca;

  • Vücuda kuvvet verdiği gibi kas gevşetici özelliği de vardır ve olası kramp sorunlarına iyi gelir.
  • Sarı kantaron çayının ateş düşürücü etkisi fazladır ve yüksek ateşi olan kişilerin iyileşmesinde fayda sağlar.
  • Menopoz döneminde görülen ateşlenme ve terleme sorunlarını giderir.
  • Nezle, grip ve soğuk algınlığının giderilmesinde sarı kantaron çayı etkilidir.
  • Zona hastalığın iyileşme sürecinde sarı kantaron çayı önemli etkilere sahiptir.
  • İdrar yolu iltihaplarının giderilmesinde faydalıdır ve böbrek hastalıklarına karşı kişileri korur.

Sarı kantaron çayını hazırlamak için gerekli olan malzemeler;

3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron ve 1,5 su bardağı sıcak su.

İlk olarak suyu kaynatalım. Kurutulmuş olan sarı kantaron bitkisinden bir çay fincanına 3 çay kaşığı ilave edelim ve üzerine kaynamış olan suyu ilave edip bardağı ağzını bir kapak ile kapatalım.
Bu şekilde yaklaşık 5-6 dakika kadar demlemeye bırakalım. Arzu ederseniz çayınızın içerisine bir dilim limon ilave edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Sarı kantaron çayı, doğum kontrol hapı, antidepresan, kalp ilaçları, kanser ilaçları ile birlikte kullanılmamalıdır.

Sakinleştirici etkisi olan kokusuyla, depresyonu alt eden bitki lavanta:

Lavanta çayının kokusu ve buharı depresyona, kaygıya ve uykusuzluğa iyi gelir. Lavanta kokusunun sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu nedenle çayını içmekle birlikte evinize kurutulmuş lavanta alabilirsiniz.

Lavanta çayı tarih boyunca sinirleri yatıştırmak, uyku bozukluklarını tedavi etmek ve romatizma ağrılarını hafifletmek için tüketilmiştir. Ancak lavanta sadece çay formunda değil yapraklarından elde edilen yağ ile kas ağrılarını hafifletmek, akne tedavisi, saç köklerini güçlendirmek gibi farklı kullanım alanlarına sahiptir. Uyku getirmesi için yastığa bir kaç damla lavanta yağı damlatmak oldukça popüler bir uygulamadır.

Lavanta çayını hazırlamak için; 2 fincanlık su kaynatın ve 2 çay kaşığı kurutulmuş lavanta koyun. Demliğin kapağını kapatıp 5-10 dakika kadar demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz. Zaman içinde damak tadınıza göre sizin için en uygun olan lavanta miktarını ve demleme süresini belirleyebilirsiniz. Tatlandırmak için bal ve birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

ÖNEMLİ: Hamile ve emzirme dönemindeki kadınların lavanta çayı içmesi tavsiye edilmez. Lavanta kullanımının modern ilaçlarla etkileşimi konusunda henüz bir araştırma bulunmamasına karşın yatıştırıcı etkisi olduğu bilinen lavantanın anti depresan ilaçların etkisini arttıracağı yönünde görüşler bulunmaktadır. Depresyon tedavisinde kullanılan ve kaygı giderici ilaçlar olan lorazepam (Ativan), diazepam (Valium) ve alprazolam (Xanax) ile birlikte kullanılması önerilmez.

2 Comments

  1. Relax olmak için birebir 🙂

Bir Yorum Yaz