Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

Çilek reçeli mis gibi kokusuyla hiç şüphesiz kahvaltıların en vazgeçilemez lezzetidir. Mevsimi gelmişken çilek reçeli tarifimi paylaşmadan olmazdı. Hiç denememiş olanlar için de bu tarifimi tavsiye ediyorum. Şimdiden afiyet olsun.

Malzemeler

  • 2 kilo reçellik küçük çilek
  • 8 su bardağı toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı tereyağı
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu

Hazırlanışı

  1. Çilekleri iyice yıkayın ve yeşil saplarını elinizle koparın. Bir müddet suda bekletirseniz, kumunu çok daha iyi bırakacaktır. Sonrasında bir müddet süzgece alıp bekletin.
  2. Derince bir tencereye önce 1 kilo çileği koyun ve şekerin de yarısını dökün, üzerine kalan 1 kilo çileği de ekleyip kalan şekeri de dökün ve tencerenin kapağı kapatıp 1 gece kadar bekletin.
  3. Bir gece sonunda şekerler eriyip çilekler suyunu salmış olacaktır. Suyunu salmış olan çilekleri ocağa alıp önce orta ateşe koyup kaynamasını bekleyin. Reçel kaynayınca da tereyağını ekleyip ocağınızı kısık ateşe alın.
  4. Yaklaşık 45 dakika kadar bu şekilde kaynaması gerekiyor. Arada köpüklerini de süzgeç yardımıyla temizleyin, aksi halde çilekler kararabilir. Kaynadıktan 40 dakika kadar sonra limon tuzunu ekleyin 5 dakika kadar daha kaynatıp ocaktan alın.
  5. Sıcakken kavanozlara doldurup soğuyana kadar kapaklarını kapatmayın. Aksi halde küf oluşur. Kapağı açık olarak tam soğuyana kadar beklemeniz gerekiyor.
  6. Soğuduktan sonra kapağını kapatın serin, kuru ve aydınlık olmayan bir yerde saklayabilirsiniz. Sabahına da kahvaltı sofranızda afiyetle tüketebilirsiniz.

Püf Noktası: Reçeli yazdan yapıp kış mevsiminde tüketmek için; Sıcakken kavanozlara doldurup, hiç soğumasını beklemeden kapağını sıkıca kapatarak ters çevirin ve bu şekilde tam soğumasını bekleyin. Sonra serin ve ışık almayan bir yerde düz tarafını çevirerek 2-3 ay muhafaza edebilirsiniz.

Bir Yorum Yaz