Balkabağı Mevsiminin Gelişi Şerefine 5 Çeşit Tatlı Tarifi

Balkabağı Mevsiminin Gelişi Şerefine 5 Çeşit Tatlı Tarifi

İşte tam da balkabağı zamanındayız. Bende balkabağı mevsiminin gelişi şerefine 5 çeşit tatlı hazırladım. Yapılabilecek o kadar güzel ve lezzetli balkabaklı tarifler var ki.. Ben de dayanamadan hepsini sırasıyla yapmaya karar verdim.

Tariflere geçmeden önce balkabağının faydalarından bahsetmek istiyorum;

balkabagi1

Geniş, uzun yapraklı bir bitkidir. Büyük sert, üzeri pürüzlü, basık küre şeklinde iç kısmı turuncu olan meyvelere sahiptir. Sürünücü bir bitki olan bu şifalı bitkinin meyveleri yüksek oranda lif içerir ve içerisinde çok sayıda balkabağı çekirdeği barındırır.

Bağırsak kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Yüksek oranda lif içermesi sebebiyle, kilo vermeyi, zayıflamayı sağlar. Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Basur tedavisinde kullanılır. Antioksidan özelliği sayesinde kolesterol hastalığına iyi gelerek kandaki yağ oranını düşürmesi de balkabağı faydaları arasındadır.

1. Balkabaklı Bisküvi Pastası 

Balkabaklı Bisküvi Pastası (Fotoğraflı Anlatım)

Balkabağı tatlısı deyince akla klasik kabak tatlısı gelse de artık balkabağından pasta bile yapılabiliyor. Ben en pratik olanını seçtim ve balkabaklı bisküvi pastası yaptım. Yalnız uyarmam gerekir, o kadar lezzetli oluyor ki parmaklarınızı yersiniz. ?

Balkabaklı Bisküvi Pastası Tarifi İçin Burayı Tıklayınız

2. Balkabaklı Pay

balkabakli-pay

İşte tam da balkabağı zamanındayız. Yapılabilecek o kadar güzel ve lezzetli balkabaklı tarifler var ki.. Ben de dayanamadan hepsini sırasıyla yapmaya çalışıyorum. Bu sefer harika bir pay yaptım.

Balkabaklı Pay Tarifi İçin Burayı Tıklayınız

3. Tahinli Kabak Tatlısı

tahinli-kabak-tatlisi

Tahin ne çok yakışır kabağa değil mi? Hele bir de ceviz varsa harika bir lezzete ulaşması işten bile değil.

Tahinli Kabak Tatlısı Tarifi İçin Burayı Tıklayınız

4. Balkabaklı, Damla Sakızlı Muhallebi

balkabakli-sakizli-muhallebi

Balkabağının lezzeti damla sakızı ile buluşunca ortaya harikulade bir lezzet çıktı. Hazır tezgahlarda balkabağı çoşkusu varken bu tarifimi de mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum.

Balkabaklı, Damla Sakızlı Muhallebi tarifi İçin Burayı Tıklayınız

5. Balkabaklı Cheesecake

balkabaklı cheesecake

Chesscake canım isteyince aklıma hemen çileklisi gelirdi ama balkabaklısını yedikten sonra bu durum değişeceğe benziyor.

Balkabaklı Cheesecake Tarifi İçin Buraya Tıklayınız

Bir Yorum Yaz