Balık Sevenlerin Bilmesi Gereken 16 Pratik Bilgi

Balık Sevenlerin Bilmesi Gereken 16 Pratik Bilgi

Ben de “denizden babam çıksa yerim” diyenlerdenim. Dışarıda balık yemeyi pek tercih etmediğim için mümkün mertebe evde pişirmeye çalışıyorum. Bu sayede de çeşitli püf noktalarına sahip oldum. Şimdi size bunları sıralamak istiyorum.

1. Ah o pişirirken çıkan koku;

defne yaprağı

Balık pişirirken hiç de hoş olmayan bir koku kaplar evi. Bunu önlemek için tavanın içine birkaç tane defne yaprağı atabilirsiniz. Böylece çıkan kötü koku bir nebze de olsa azalacaktır.
Ayrıca; balıklar da defne yaprağının o aromatik kokusuyla daha da lezzetlenecektir.

2. Mutfağa hatta evin içine sinen balık kokusu;

Balık kızarttıktan sonra mutfağa sinen kokuyu gidermek için, ısıya dayanıklı bir kabın içinde 1 çay bardağı su ve 2 çorba kaşığı sirkeyi kaynatabilirsiniz. Kaynayan sirkeli su, evin içine sinen kızartma kokusunu alacaktır. Nasıl kolay değil mi?

3. Balığın marine edilmesi;

balık marine

Deniz ürünleri en fazla bir saat terbiye edilmelidir. Daha fazla bekletirseniz dağılabilir..
Ayrıca; marine sosuna mutlaka tane karabiber koymanızı tavsiye ederim, çok güzel bir lezzet katıyor.

4. Balık alışverişiyle ilgili;

Alışveriş sırasında balığı en sona bırakın. Unutmayın, her türlü deniz ürünü, oda sıcaklığında en fazla 1-2 saat dayanabilir.

5. Taze balıkla ilgili;

taze balık

Taze balıktan maksimum lezzet almak için kısa sürede tüketmenizi öneririm. Bunun için de en ideal pişirme tekniği ızgara ve haşlamadır.

6. Dondurulmuş balık;

Dondurulmuş balığı kullanacağınız zaman sirkeli suya koyun, böylece çözülen balığın eti gergin olacaktır.

7. Balığın çabuk pişmesi için;

Balığın, hem çabuk pişmesi hem de çatlamasını önlemek için iki tarafına bıçakla çizik atın.
Fakat balığın içindeki suyun, dolayısıyla besin ögelerinin akıp gitmemesi için çok derin çizikler atmayın.

8. Kızartma yapmak için;

balık kızartma

Hamsi, istavrit ve mezgit gibi küçük balıkları kızartırken, tavaya yağ koyup kızdırdıktan sonra unladığınız balıkları aralıksız olarak ve düzgünce dizmelisiniz. Balıkları tek tek çevirmek yerine tavanın üzerine bir tabak ya da kapak kapatarak, tek bir hamlede ters yüz edin. Böylece balıkları dağıtmadan pişirmiş olursunuz ve hepsini aynı sıcaklık seviyesinde servis yapabilirsiniz.

9. Kızartma balıkların lezzetlendirilmesi;

Tavada veya fırında kızartacağınız balıkların üzerine tuz, limon suyu ve istenirse karabiber serpiştirip, 15 dakika kadar bekletirseniz çok daha lezzetli olacaktır.

10. Izgara yapacaksanız eğer;

balık sever

Izgara yapacaksanız, balığın iri ve yağlı olmasına dikkat edin. Yağlı balık için mevsimini bilmekte yarar var, ocak ayı yani şimdilerde lüfer, palamut, kefal ve hamsi iyice yağlıdır.
Ayrıca; balığa soğan suyu ve zeytinyağı sürüp 2 saat kadar beklettikten sonra ızgara yapın.

11. Elinize sinen balık konusunu çıkarmak için;

Limon-ve-sirke

Balık kokusunu elinizden ve kullandığınız gereçlerden çıkarmak için önce soğuk su ile yıkayıp, sonra sirke veya limon ile ovun. Kaplarda kalan balık kokusunu da yine soğuk su ile yıkadıktan sonra sirkeli suya batırarak yok edebilirsiniz.

12. Balığın ızgaraya yapışmaması için;

Balığı ızgaraya atmadan önce, kağıt havlu ile kurulayın, sonrasında tuz, karabiber ve çiçek yağı karışımına bulayın ve fazlasını süzdürün. Böylece balık ızgaraya yapışmaz, iyi kızarır ve daha lezzetli olur.

13. Tava önemli;

balık tavası

Yeterince kızmamış ve zeminleri düz olmayan tavalarla iyi balık pişirilmez.

14. Balığın pullarını temizlemek;

balık pulu temizleme

Balığın pullarını temizlemek için, keskin olmayan bir bıçakla pulların aksi istikametine doğru kazınması gerekir. İşlem sonunda elimizin pullara rastlamaması, balığın temizlenmiş olduğunu gösterir.

15. Izgara balıkların kuru olmaması için;

Izgara balıklar pişerken, üzerilerine ara sıra bir fırça yardımıyla sıvı yağ sürün, bu sayede balıklar parlak ve yumuşak olurlar. Ayrıca kuru olmalarını da önlemiş olursunuz.

16. Buğulama yapmak için;

Mercan-Bugulama

Buğulama yapacaksanız eğer kefal, levrek, kırlangıç gibi beyaz etli balıkları tercih etmelisiniz. Piştiğinden emin olmak için de kılçığından kolayca ayrılıp ayrılmadığını kontrol etmelisiniz.

Bir Yorum Yaz