Bademli Susuz Un Helvası

Bademli Susuz Un Helvası

Bademli susuz un helvası neredeyse milli tatlımız haline gelen ve çok sevilen un helvasının susuz, sütsüz yapılan bir çeşididir. Helva düğünlerin, bayramların, acı tatlı günlerimizin vazgeçilmezidir. Geleneğimizde olan helva un, nişasta, irmik ve şeker kullanılarak yapılan ve iyi kavrulması gerektiği için çok sabır isteyen bir tatlıdır.

Rumeli yöresinde ‘kaşık helvası’ olarak da bilinen susuz un helvasını ben badem kullanarak yaptım. Tadı öyle güzel oldu ki, sıcak sıcak yenen helvadan bir parça asla yetmiyor, benden söylemesi.

Malzemeler

  • 500 gram un
  • 200 gram tereyağı
  • 125 gram pudra şekeri
  • 1/2 su bardağı iri kıyılmış badem
  • 1/2 adet limon kabuğu rendesi
  • 1 paket vanilin

Hazırlanışı

  1. Unu genişçe bir tavaya koyun ve kısık ateşte yavaş yavaş pembeleşinceye kadar kavurun. Bu arada terayağını dışarıda bırakarak yumuşamasını sağlayın.
  2. Hafif kavrulmuş olan unun içine yumuşamış tereyağını koyun ve kavurma işlemine devam edin. Bu arada irice kıyılmış olan bademleri ilave edin ve kısık ateşte kavurmaya devam edin.
  3. Un ve yağ kendini bırakıp kolay karıştırmaya başlayınca helvayı ocaktan alın. Hiç bekletmeden pudra şekeri, vanilya ve limon rendesini içine koyun ve karıştırarak iyice una yedirin.
  4. Sıcakken kaşığa doldurulup üzerine başka bir kaşıkla bastırın ve şeklini verip düz bir tabağa sıralayın. Bademli susuz un helvası hazır, soğumadan yenilmesini tavsiye ederim.

Afiyet Olsun.

Youtube kanalıma abone olun, tarif videolarımdan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir Yorum Yaz