Badem Sütü ve Badem Unu Yapımı

Badem Sütü ve Badem Unu Yapımı

Badem sütü, inek sütüne alerjisi olanlar için harika bir seçenektir. Marketlerde satılan badem sütleri maalesef ki diğerlerine göre çok pahalı olduğu için ben evde yapmayı tercih ediyorum. Çiğ badem alıp hem sütünü hem de ununu aynı anda yapıyorum. Badem sütü birçok mineral ve vitamin içerir. Süt ile de benzer bir yapıda olduğu için aynı şekilde kullanılabilir. Başlıca özellikleri arasında glütensiz, laktozsuz ve kolesterolsüz olması bulunuyor.

Malzemeler

  • 2 Su bardağı çiğ badem
  • 4 Su bardağı içme suyu

Hazırlanışı

  1. Bademleri bir kavanoza koyun ve üzerini geçecek kadar su koyup kapağını kapatın. Bu şekilde bir gece bekletin. Ertesi gün isterseniz kabuklarını soyun. Ben soymadan yapıyorum.
  2. Şişen ve bu sayede iyice sütlenen bademleri süzüp blender’a koyun. Üzerine 4 Su bardağı su ilave edin ve blender’ı 1-2 dakika çalıştırın. 
  3. Bademler iyice parçalanıp süt kıvamına gelince derin bir kasenin üzerine önce tel süzgeci, üzerine de temiz bir tülbent koyun ve badem sütünü iyice süzün.
  4. Tülbentin içindeki posayı da elinizle sıkarak iyice suyunu çıkarın. Badem sütünüz hazır, temiz şişelere doldurup buzdolabında muhafaza edebilirsiniz. 
  5. 1 haftaya kadar tüketmenizi öneririm. Kalan badem posalarını yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine koyup iyice yayın. 1 gün boyunca açık havada veya fırında 50C ısıda 7-8 saat kurutun.
  6. Tamamen kurumuş olmasına özen gösterin. Kuruyan bademleri un gibi incecik olana kadar rondodan geçirin, kavanozlayıp buzdolabında saklayın.

Bir Yorum Yaz