Artan Yiyeceklerin Saklama Önerileri

Artan Yiyeceklerin Saklama Önerileri

Artan yiyeceklerin daha uzun süre tüketilebilmesinin en önemli şartı, doğru saklama koşullarını sağlamaktır. Artan yemekleri fazla bekletmeden, bakteri yuvası olmadan değerlendirmek gerekir. Aksi halde gıda zehirlenmesine yol açar. Oda sıcaklığına gelmiş artan yiyecekleri hemen hava geçirmez poşetler veya kaplar içinde dondurmak, en uzun süre saklanabilmelerini sağlayan yöntemdir. Sıcakken buzdolabına koyulan gıdalar, nem artışına yol açtıkları için, zararlı bakterilerin üremesi hızlanıyor. Yine de oda sıcaklığına geldiğinden emin olmak için fazla açıkta bekletmemek lazım. Beslenme uzmanlarına göre, besinler pişirildikten sonraki ilk 2 saat içinde buzdolabına alınmalılar. Büyük bir tenceredeki yemeğin soğumasını beklemek yerine, artacağı tahmin edilen miktarını ayrı bir kaba veya küçük kaplara bölmek, yemeğin daha hızlı soğumasını sağlayacaktır.

Eğer kalan yemekleri hemen değerlendirmeyecekseniz derin dondurucuya kaldırın. Yiyeceğimiz gün sabahında buzdolabına indirip orada çözülmesini sağlayın ve akşamına da mis gibi tüketin.

Artan Salataların Saklanması;

salataların saklanması

Genelde misafirimiz geleceği zaman, hazırladığımız salataları olabildiğince fazla yaparız. Tabi ki ertesi güne de bir dolu salata kalır.

Yeşillik içeren salataların saklanması çok doğru değil, çünkü bozulmasa da bekleyen salatanın tadı mutlaka değişiyor. Mümkünse yiyebileceğiniz miktarda yapın ve aynı gün tüketin.

Yoğurtlu salatalarınızı, özellikle de sarımsak kullandıysanız eğer 4-5 güne kadar hava almayan kaplarda saklayabilirsiniz.
Közlenmiş kırmızı biber gibi sebzeler dışında, salataların dondurulmasını pek tavsiye etmiyorum. Çünkü çözdürdükten sonra su salacakları için hem vitaminleri kaybolacak, hem de tatları değişecektir.

Peki hangi pişmiş yemekler dondurucuda saklanır?

1. Sarma ve dolmaları pişirmeden de saklayabilirsiniz;

IMG_7736

Yaprak sarması, biber dolması gibi sarma ve dolmaları pişmeden de uygun kaplarda saklayabilirsiniz. Sonrasında çıkarıp tencereye dizdikten sonra yağ ve sıcak su ekleyerek dolmalarınızı pişirebilirsiniz.

2. Bakliyat yemeklerinin saklanması;

???

Fasulye, nohut gibi bakliyat yemeklerinizi pişirdiyseniz ve arttıysa uygun kaplara bölüp porsiyonlayarak saklayabilirsiniz. Fakat saklama süresi, çiğ yiyeceklere göre biraz daha kısadır.

3. Pişmiş ya da pişmemiş köftelerin saklanması;

Sulu köfte, kuru köfte gibi her tür köfte çeşidini pişmeden de yağlı kağıda ya da buzdolabı poşetine sararak uygun kaplarda saklamanızı tavsiye ederim.

4. Hamur işlerinizin saklanması;

Artan kek, poğaça, börek gibi hamur işlerini de uygun kaplara koyarak veya yağlı kağıda sararak saklayabilirsiniz. Yalnız çok uzun aylar boyunca bekletmeyin, maksimum 2-3 ay içerisinde tüketmeye çalışın.

Artan hamur işlerinizin saklama yöntemleriyle ilgili buraya tıklayınız.

5. Her an gelebilecek misafirlerinize hazır olmak için;

Her an gelebilecek misafirleriniz için, sigara böreklerini toptan sarıp, pişirmeden derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Onları bir yer tutmaması açısından yağlı kağıda sararak kaldırmanızı tavsiye ederim.

6. Evde hazırladığınız et ya da tavuk suları nasıl saklanmalı?

Ev yapımı hazırlayacağınız et ya da tavuk sularını küçük buzdolabı poşetlerine ya da yeriniz müsaitse küçük kavanozlara koyarak saklayabilirsiniz, böylelikle kullanımı çok kolay olacaktır.

7. Fırında Pişen Tavuk ve Etlerin Yağlarını Atmayın!

fırında pişet etlerin yağları

Fırında pişen tavuk veya etlerin yağını ve suyunu süzdükten sonra çorba ve pilavlarda kullanabilirsiniz.

Ayrıca; bu suyu ve yağı buzluk kalıplarında dondurup tablet et suyu yerine kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz