Artan Yemeklerden Pratik Çorba Tarifleri

Artan Yemeklerden Pratik Çorba Tarifleri

Artan yemeklerden çorba yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Hem de inanılmaz pratik bir şekilde artan yemeklerden harika çorbalar yapılabiliniyor.

Ne demiş Ahmet Rasim; “Çorba, kana kuvvet, göze fer, karına ciladır. Açlık derdine devadır, gıdanın ta kendisidir. Sağlara, hastalara şifa olan çorba, zenginlerin dostu, fakirin sevgilisidir. Velhasıl, istekle yenilmeye layıktır.”

Çorbası yapılmayan bir yiyecek malzemesi yok denecek kadar azdır. Aynı malzemeyle bile yapılsa her bölgede çorba adı değişebiliyor. Kimi zaman da aynı adı taşıyan çorbanın çeşitli tatları oluyor, mesela tarhana, bir şehrin tarhana tadı ötekini tutmaz.

Çorba adları da hikayeler taşır. Mesela analı kızlı, çatal çorba (bacaklı çorba), sakala çarpan… gibi.

Çorba, evde kalan yemeklerden bile hazırlanabilecek ve biraz özen gösterildi mi herkesin beğeneceği bir yemektir. Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde içtiğimiz çorba, hem sağlık verir hem de içimizi ısıtır.

ARTAN YEMEKLERDEN ÇORBA NASIL YAPILIR?

Diyelim ki 3-4 kaşık artan sebze yemeğiniz var. Bunun için 4 su bardağı su ile biraz tuz hazırlayalım. Bundan sonra çorbayı hazırlamak için üç ayrı seçeneğiniz var.

Birinci Seçeneğiniz;

1

2 çorba kaşığı un ile 1 çorba kaşığı zeytinyağı bir tencereye koyun ve orta ateşte un sararana kadar kavurun. Ateşten alıp suyu yavaş yavaş katarak unu ezin. Tekrar ateşe koyup karıştırarak bozadan hafif bir koyuluğa gelene kadar pişirin. Artan sebze yemeğinizi küçük parçalara bölün ya da mikserden geçirin ve pişen çorbaya katıp bir taşım kaynatın. Eğer yemeğin suyu yağlı, salçalı ve lezzetliyse, hazırladığınız çorba suyunu yemeğin suyu ölçüsünde azaltın. Üstüne isteğinize ya da çorbaya uygunluğuna göre, kıyılmış maydanoz, nane, biber ekleyebilirsiniz. Çorbayı hazırladığınız gün tek öğünde tüketin.

İkinci Seçeneğiniz;

2

Yarım çorba kaşığı zeytinyağı ile bir adet küp şeklinde doğranmış domates ya da yarım çorba kaşığı salçayı kavurun. Yavaşça suyunu katıp kaynamaya başlayınca da yarım su bardağı kırık pirinç ya da bulguru katıp bir defa karıştırın. Pirinç ya da bulgur yumuşayıncaya kadar pişirin. Artan sebze yemeğinizi küçük parçalara bölün ya da mikserden geçirin ve pişen çorbaya katıp bir taşım kaynatın. Eğer yemeğin suyu yağlı, salçalı ve lezzetliyse, hazırladığınız çorba suyunu yemeğin suyu ölçüsünde azaltın. Üstüne isteğinize ya da çorbaya uygunluğuna göre, kıyılmış maydanoz, nane, biber ekleyebilirsiniz. Çorbayı hazırladığınız gün tek öğünde tüketin.

Üçüncü Seçeneğiniz;

3

Yarım çorba kaşığı zeytinyağı ile 1 domates rendesi ya da yarım çorba kaşığı salçayı kavurun. Yavaşça suyunu katıp kaynamaya başlayınca da 2 çorba kaşığı şehriye katıp bir defa karıştırın. Şehriyeler yumuşayıncaya kadar pişirin. Artan sebze yemeğinizi küçük parçalara bölün ya da mikserden geçirin ve pişen çorbaya katıp bir taşım kaynatın. Eğer yemeğin suyu yağlı, salçalı ve lezzetliyse, hazırladığınız çorba suyunu yemeğin suyu ölçüsünde azaltın. Üstüne isteğinize ya da çorbaya uygunluğuna göre, kıyılmış maydanoz, nane, biber ekleyebilirsiniz. Çorbayı hazırladığınız gün tek öğünde tüketin.

Bir Yorum Yaz